Web'de tipografi: Sorunları, çözüm önerileri ve örnek uygulamalar
Typography on web: problems, Proposals and sample applications
- Tez No: 346796
- Danışmanlar: PROF. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Küresel ağın en önemli bilgi kaynaklarından biri haline geldiği günümüzde, bilginin doğru iletilmesi web sitesi tasarımında temel amaçlardan biridir. Çoğunlukla iletilmek istenen mesajın hedefe en hızlı ve anlaşılabilir ulaşmasını yazı sağlamaktadır. Bir web sitesinde sitenin adı, amacı, tanımı, menüler aracılığı ile içeriğin sınıflandırılması, resim, video görüntü ve ses dosyalarının açıklamaları yazı aracılığı ile anlatıldığından tipografi web tasarımının en önemli bileşeni durumundadır.Tezin birinci bölümünde web ortamının tarihsel gelişiminin yanı sıra güncel tasarım yaklaşımları ve uygulamalar tipografi ekseninde incelenmiş ve örneklerle anlatılmıştır. İkinci bölümde Web'de tipografi uygulamaları geliştirilirken kullanılan teknolojiler tespit edilmiş ve tasarıma etkisi bakımından incelenmiştir. Üçüncü bölümde Web tipografisinin Gutenberg tipografisi ile olan ortak ve farklı yönleri belirlenerek tasarıma olan yansımaları incelenmiştir. Ayrıca tipografik tasarımların farklı cihaz ve platformların özelliklerine bağlı olarak değişen doğru uygulamaları incelenmiş ve örneklerle anlatılmıştır. Dördüncü bölümde üç örnek tasarım sunulmuştur. Sonuç olarak, webde tipografinin yeri ve önemi tespit edilerek uygulanan genelgeçerler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, while the global web is one of the most important information sources, correctly transmitting the information is the main goal in web design. For most of the time, the text makes the message to be communicated reach the target in the fastest and most comprehensible way. Since the site?s name, aim, definition, the classification of content, explanations of the images, video tracks and audio files are given in text in a web site, typography becomes the most important component of web design.In the first section of the thesis, besides the historical development of web environment, contemporary design approaches and applications are studied and exemplified. ın the second section, the technologies used in the development of typography applications for web are determined, and analysed in terms of heir effects on design. ın the third section, the common and different aspects of Gutenberg typography and Web typography are identified and their reflections on the design are investigated. moreover, the right applications of typographic design which change accordingly with the different device and application features are studied and described with examples. ın the fourth section, three sample designs are given. Finally, the position and importance of typography in web are set and applied standards are given.