Tıpta bilgisayar kullanımı ve bir ilaç rehberi veri tabanı tasarımı
  1. Tez No: 3468
  2. Yazar: FİLİZ AKGÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bilgi teknolojisinin ve bilgisayarın sahip olduğu potansiyelden henüz tam anlamıyla yararlanmayan alanlardan birisi de tiptir. Ancak bu konuda önemli aşamalar kaydedilmiş ve bunlar da sürmekte olan gelişmelere temel oluşturmuştur. Tıbbi bilişim tüm sağlık kuruluşları düzeyindeki idari ve işletimsel bilgi akışından» kliniklerde tanı ve tedavide doktorun vermesi gereken kararlara, kadar tıp alanındaki tüm işlevlerin desteklenmesini amaçlamaktadır. Bunun için gerek tıp uzmanlar inin yetişme sürecinde bası eğitim katkılarının verilmesi? gerekse tıpta bilgi teknolojisinin kullanımına ilişkin yeni yöntem ve yaklaşımların geliştirilmesi gerekmektedir. Tıpta bu. gelişmelerin diğer alanlara göre yavaş olmasının nedenin tıbbi bilginin formal biçimde anlatımının güçlüğü ve karar mekanizmalarını etkileyen faktörlerin çok sayıda ve bunlar arasındaki ilişkilerin karmaşık olmasıdır. Ayrıca klasik tıp eğitiminde bilişim konusuna değinilmediğinden tıp doktorlarının tıbbi bilişime katkı vermekte güçlük çekmesi de uzun süre önemli bir destekten yoksun kalınmasına neden olmuştur. ilaçlar konusu» tıp içerisinde bilgi teknolojisinden yar arlanmaya, en yatkın alanlardan biridir. İlaç ve ilaç tedavisi konosonda Avrupa ve Japonya ' da çok etkin sistemler geliştirilmiş ve pratikte çok yararlı olmuştur. 109Geliştirilen 'Hasta Kayıt ve îlaç Rehberi Etkileşimli Vasılımı' nın mümkün olduğunca kapsamlı ve ergonomi k olacak biçimde tasarlanmasına dikkat edilmiş ve klinik doktorlarının» hasta bilgilerinin saklanması gibi önemli foir belgeleme sorununda elcil işlemleri indirgerken» ilaçlar konusunda klasik rehberlerse elde edilmesi güç olan tüm bilgilere aynı anda hakim olma olanağı sunulmuştur. 110
Özet (Çeviri)
Medicine is one of the areas of science which does not utilise the full potential of Computers and Information Technology yet- However s considerable amount of progress has been made which is a. great contribution in forming a basis to the developments in this area» Medical Informatics has the aim of supporting all processes in the area of Medicine? including the information flow in administrative and management processes and the support in decision making processes of doctors concerning medical diagnosis and therapy. For this reason ? it is important to develop new methods and approaches to be used both for educational purposes and for the use of information technology in Medicine. The reason that the developments are somewhat slower in the area of Medicine compared to the other areas is that it is rather difficult to express the medical knowledge in formal terms 9 the number of factors affecting the the decision making mechanisms is large with a lot of complex interrelations. In addition* since the classical education in medicine does not include the topic of informatics. Such a support has been non-available for quite a long time. The issue of drugs is one which is very suitable to make use of information technology within the ansa, of medicine. Effective systems which show to be useful in practice have been developed in Europe and Japan on drugs illand drug therapy..'Patient and Drug Index Interactive System" which is developed has been designed as content ive and ergonomic as possible in order to free the doctors from normal documentation processes such as patient registration and to provide a control over a whole drug index which would be impossible to achive with a classical drug index» LIB