Görüntü makinalar işletim dizgesinde bilgisayar ağları için server'in tasarlanıp gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 3467
  2. Yazar: FERZAN YALKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT RAZBONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Özet 'Bilgi cağı' veya 'iletişim cağı' veya 'Bilgi iletişim caği' olarak isimlendirilen bir dönemdeyiz. Kanımızca yalnızca bilgi cağı olarak nitelendirmek yeterli değildir. Günümüzde bilginin önemi yanında gereksinim duyulan yerde bulunması ve değerlendirilmesi söz konusu olmalıdır. Aksi halde» bilginin salt varolduğu halde, sorunu çözecek ortamda bulunmaması 5 onun asla kullanılamamasının sağlar. Bu durumda da 'varolmasının' hiçbir yararı yoktur. Bilginin gereksinimini sağlamak üzere ortam değiştirmesi» bilişim endüstrisi içinde farklı coğrafik bölgelerde bulunan bilgisayarların birbirine bağlanmasını ya da bir bilgisayardaki bilgilere erilimi sağlayacak üç işletim sistemlerinin yaygınlaşmasını beraberinde getirmistir. Bu da 'bilgi iletişimi' adi verilen bilgisayar mühendisliğinin bir dalını oluşturmaktadır. Bu çalışmamızda bilgi iletişimin temel konularını ele alıp» bilgisayar ağlarında servis verici sistemler üzerinde uygulama gerçekleştirdik. Birinci bölümde bilgi iletisimindeki temel konular, ikinci bölümde sayısal veri iletişimi konuları ele alınmış ve iletişim tekniği ile iletişim protokolleri üzerinde durulmuştur. üçüncü bölümde iletişim protokolleri ve iletişim mimarisi daha ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde bilgisayar ağları ve ağ türleri; son bölümde ise materyal olarak kullanılan RSCS sistemleri tanıtılmaya çalışılmıştır. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY This century is called as ' The Century of Communication & Information '.We should easily access all data and could use it by means of communication facilities. The existence of information is important. The most important thing is to make this information transferable. The communication systems should connect each domains for transfering information between them. By the help of these links, disadvantages of geography» time? environment and country are eliminated. This special part of Computer Engineering is called 'Communication and Networking Engineering'» In this study we implemented the server on the computer networks in terms of data communication. In the 1st part» the fundamentals of data cpmmuncation has been described briefly. In the second part, the digital data communcation and the relationship between communcation techniques and protocols has been explained. \ ^ In the third part, communication architecture has been mentioned. In the forth part, we discussed about the computer networks, the purpose -of them and... we talked about RSCS which is the basis of this study. 69