Bilgisayar sistemlerinde performans ile darboğazlar arasındaki ilişkilerin saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 3469
  2. Yazar: REHA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT RAZBONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kullandığımız bilgisayar sisteminin gözlem altına alındığı 11 günlük saman diliminde ortaya koyduğu performans işlenmiştir» Sistemin performans ile oluşan darboğazlar arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Sistem performansını izleyebilmek için lisanslı bir yazılım olan VMAP kullanılmıştır» V'MAP ' in ürettiği raporlar CPU * bellek » sayfa lama ve I/O birimleri acısından yorumlanmıştır. Bizi performansı izlemeye iten s sistemimizin çalışma verimini öğrenme isteğimiz ve bu ölçüm sonucunda sistemin etkinliğini » varsa atıl kapasitesini » oluşan darboğazları performansı arttıracak şekilde düzenleyebi lmektir. İzlenme dönemi boyunca sistemin tüm birimlerine » kullanıcılara 3 işletim sistemine ve uygulama programlarına ilişkin ayrıntılı raporlar elde edilmiştir. Tüm raporları bütünleşik bir yaklaşımla incelediğimiz zaman sistemimizin performansı ile ilgili elde ettiğimiz bulguları ve önerilerimizi söyle özetleyebiliriz. ~ Darboğazın en çok olduğu alan CPU kullanımıdır. Sistemin işleyicisi servis bekleyen islerin gerçekleştirilmesi için yeterli hızda değildir. - Sistem üzerinde etkilesimsiz işlem yapmak isteyen kullanıcılar > isler ile etkileşimli işlem yapmak isteyenler arasında büyük dengesizlik vardır. Etkilesimsiz kullanım istekleri çok fazladır. - Ana bellek su andaki kullanım için yeterlidir. - Daha hızlı sayfa lama birimlerine gereksinim vardır. Merkez bünyesinde bulunan bazı uygulama programlarının kütük organizasyonlarının ve tasarımlarının incelenmesi sayfa lama işlemlerinin azaltılması yönünden yararı olabilecektir. - îs yükünün 17.00 - 08.00 arasına dağıtılmasında atıl duran kapasiteyi kullanabilme olanağı dağabi lecektir. - CPU * nun CP için meşgul olma yüzdesinin düşürülmesi gereklidir. Böylece çalışan uygulama programlarına sistemi daha çok kullanabilme şansı verecektir. Bunun için işletim sistemini gereksiz yere meşgul edlen sistem sorgularını azaltılmalıdır. Program ici yerelliğe yer vermek, uygulamaların I/O ve isleyici yükünü düzenlemek şarttır. İES- Yerel bilgisayar ağı ve kişisel bilgisayar bağlantıları sistemin yükünü dağıtma yönünden başarılı olmuştur. - Tüm kullanıcı grubuna işletim sisteminin özellikleri s etkin kullanımı ve performansını arttırmak için dikkat edilecek noktalar konusunda eğitim vermek performansı en iyi 1 emek için olumlu bir yaklaşım olacaktır» - Sistemin performansı dinamik olarak sürekli izlenmeli s bulgular dikkatlice yorumlanma! ıdır. Gerekli olan düzenlemeler t uyarılar yerine getirilmelidir» İ £3
Özet (Çeviri)
The system." s performance was monitored for an 1İ day period » The relationship between the the system.' s performance and bottlenecks has been studied. VMAP performance monitoring software from IBM wats used. VMAP primarily reports on the activities of the CPU 5 memory ? paging and I/O devices. The purpose of monitoring the system.'' s performance was to observe s the pr oduc t i v i ty » the efficiency * the idle capacity 5 and to discover any the bottleneck or deadlocks. During the monitoring interval 1 obtained detailed reports of device© ? users » the operating system and production programs. It is possible to summarise the results of our studies in the following way s - There is a serious bottleneck at the CPU. The speed of processor is not sufficient to keep up with the workload. - There is no balance between interactive activities and batch processing. The batch processing queues &.r