Birçok alanda başarı ile kullanılan 'Zeolit'in tek başına, TCP (Trikalsiyumfosfat) ile birlikte diş hekimliğinde kemik greft materyali olarak kullanılabilirliğinin deneysel olarak tavşan tibialarında açılan defektlere yerleştirilerek değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
- Tez No: 346829
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN BÜYÜKAKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Modern cerrahideki en zor uğraşlardan biri, enfeksiyon, travma, malformasyon veya rezeksiyon sebebiyle oral ve maksillofasiyal bölgede oluşan kemik defektlerinin yapısal ve fonksiyonel rekonstrüksiyon problemlerinin çözümüdür. Çeşitli nedenlerle oluşan diş çekimleri, periodontal sorunlar sonucu oluşan kemik erimeleri, daha sonra yapılacak protez ve implantlarda ciddi sorunlar getirmektedir. Grefl malzemeleri bedellerinin yüksekliği nedeniyle, yaygın olarak kullanılamamaktadır. Biyomateryaller, dokuların onarımında ve fonksiyonlarının yerine konmasında kullanılan, doğal ve yapay materyallerdir. Klinoptilolit zeolit silikat grubunun bir elementidir. Sağlık sektöründe de çoğu yerde kullanılmaktadır. Çalışmamızda yüksek konsantrasyonda (% 90- 95) karakterize edilmiş Gördes klinoptilolitlerini kullandık. Bu araştırmada beta TCP'nin kemik iyileşmesine bilinen katkılarından dolayı % 50 beta TCP solüsyonu emdirilmiş klinoptilolit ve saf klinoptilolit olmak üzere iki tip zeolit karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Çalışmamızda tavşan tibialannda açılan defektler içine klinoptilolite'i tek başına ve beta trikalsiyum fosfat emdirilmiş şekilde uygulayarak, 28. ve 56. gündeki kemik iyileşmesi histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Histopatolojik inceleme sonucu kontrol grubu, klinoptilolit ve TCP+klinoptilolit uygulanan alanlarda, enfeksiyonel doku görülmemiştir. İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da lamelli kemik oluşumlarının her iki zeolitik yapı içinde tutulduğu, enfeksiyöz yapılar oluşturmadığını ve osteokonduktif farklılık yaratmadığını, osteoindüktif olduğunu, osteogenezisi kolaylaştırdıklarını ve revasküler özellikte olduklarını gördük. Uygulanan saf klinoptilolitte kavitedeki iyileşmenin 28. günde daha iyi olduğunu tespit ederek kısa sürede yara yerlerinin iyileşmesini sağlayacağı kanısına vardık. Mineral yapıda olan klinoptilolit steril edilebilir, kolay saklanır, ekonomiktir ve rekonstrüksiyon problemlerinin çözümü olabilir. Literatürlerde halen canlılarda grefl malzemesi olarak klinoptilolitle ilgili çalışmalara rastlanmamıştır. Klinoptilolit, yeni grefl malzemesi olarak gelecek vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most diffıcult problem of modern surgery is the structural and functional reconstruction of bone defects in oral and maxillofacial region, which occur due to infection, trauma, malformation or resection. After tooth extraction and periodontal bone loss there will be big problems during inserting implants and managing prosthetic rehabilitation. The graft materials aren't used widely due to the high cost. Biomaterials are the natural and artifîcial materials, which are used to repair the tissue and replace its functions. Clinoptilolite is an element of a group of silicate; zeolite. It is used in many places of the health sector. In our study, we used the clinoptilolites from Gördes with high concentrations % 90-95. As the effect of beta-TCP on bone healing is known, we chose a % 50 percent mixture of beta- TCP and clinoptilolite and compared it to clinoptilolite alone. In our study we created defects in rabbits tibia and inserted clinoptilolite alone and clinoptilolite- beta-TCP mixture into these defects. In the 2801 day and 56th day histopatological bone healing in these defects were evaluated. During histopatologic investigation infectious tissue is not seen in ali of the defects. Lamellae bone formation in both zeolitic structure were kept and did not constitute infectious structures. There was no osteoconductive difference, but these materials were osteoinductive and revascularization could be seen between them as well. In the 28th day of healing we have found that pure clinoptilolite alone had better results. That means it can provide a good wound healing in a short period. Clinoptilolite can be sterilized, stored easily, is economical and useful for reconstruction problems. There is stili no study in which clinoptilolite is used as graft materials. Our study results show, that clinoptilolite would be a useful graft material in fiıture