Karayollarına koşut yapı yüzlerinde gürültü sorunu ve çözüm önerileri
- Tez No: 34684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Gönümüzde sanayi ve teknolojinin gelişmesine ve kentleşme hızına bağlı olarak artan çeşitli sorunlardan biri de gurultu sorunudurJCentleşmenin gereği olarak yol ve yapı artışları, trafik gürültüsünün olumsuz etkilerinin de artmasına neden ohnaktadırBu soruna, yerleşim bölgelerinin On tasarımlan aşamasında makro ölçekte yaklşüması dış gürültü ortamının denetlenmesini sağladığı gibi, mikro ölçekte, yani yapı ölçeğinde denetimin ağırlığım büyük oranda ortadan kaldırır. Yerleşim bölgelerinin tasarımlan aşamasında yeterli çözümlerin oluştunılamadığı ya da zamanla değişen kent koşullarında akustik sorunların arttığı durumlarda gerekli önlemlerin alınması yoluna gidilmelidir. Dış gürültüler sınıflamasında; * taşımacılık gürütüleri * sanayi gürütüleri * inşaat gürütüleri ?acık hava etkinlikleri ?ticari amaçlı gürültüler Taşımacılık gürültüleri içinde kara taşımacılığı trafik gürültüsü hem süreklilik, hem en rahatsız edici olması açısından önemlidir. Yapı kabuğuna gelen gürültü düzeyi çeşitli dış etkenlere bağh olarak değişirBu değişkenler, ?Havanın moleküler yutucutuğu ?Atmosfer ve iklim koşullan ?Baki ve zemin örtüsü ?Topoğrafi durum.Uzaklık ?Engeller şeklinde sıralanabilir.Gürültü denetiminde, tüm bu etkenlerin hesaba katılması ve yapı kabuğuna gelen gürültü düzeyi üzerindeki etkinliklerine göre değerlendirilmesi sonucunda, gürültü tayfı ile ilgili düzeltmelerin yapılması gerekir.Çakşmada, karayolu trafik gürültüsünün, kentsel yerleşme ve yapı boyutunda oluşturduğu gürültü sorunu ele alınmış, mevcut durum ve olması gereken gürültü düzeyleri karşılaştırmaları yapılarak, yapı kabuğunun yetersiz kaldığı durumlar için engeller yardımıyla çözüm getirilmesi gerektiği ortaya konulmuştur. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays noise problem is one of the problems, growing according to the improvements in teknology and industry and according to the urbanistation rate. Due to urbanistation the increase in highway and structure numbers causes also growing of negative effects of the traffic noise. To deal with this problem in a macro scale ot the stage of the planning settlement areas, decreases the importance of controlling at micro scale, nomely at structural scale. If at the stage of planning settlement areas it is not possible to creote sufficient solutions or if the acustik problems increose according to the time dependent city conditions. necessary measures have to be taken. At outside noises classification * Transportation noises * Industry noise * Construction noise * Openair activites * Commercial noise ate the main headlines. Among transportation noises the highway transportation traffic noise is important, because of its contmualiry and disturboncy. IVThe noise level affecting on structure shell changes according to some external conditions. These conditions are ; * The molecular absorption capasity of air * Atmospheric and climate conditions * Plant and earty cover * Topographic condition ?Distance * Obstacle At noise controlling, taking core of the obove mentioned conditions and according to the activities acting on structure shell, corrections related to noise spectrum should be done. At mis paper the noise problem in a sense of city settlement and structural seole caused by highway traffic noise. is token into consider.additionally by comparing existing and expected noise levels, it is mentioned if the structure shell is nat sufficient enough, solutions can be made, by using obstacles.