Nervürlü plakların sonlu elemanlar yöntemiyle eğilme ve dinamik problemlerinin çözümü
- Tez No: 34685
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN KÖKSAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının öncelikli amacı sonlu elemanlar yöntemini kullanarak nervürlü plakların dengesini ve titreşimini incelemektir. Bu amaçla, önce elastisitedeki varsayımlara göre, plaklara ait denklemler çıkarılmıştır. Düz plaklar için bulunan bu denklemler, nervürlü plaklar incelendiğinde nasıl bir şekil alıyor ? Bununla ilgili bir varsayım yapılarak yeni bir plak rijitiiği elde edilmiştir. Bulunan bu yeni plak rijitliğine göre sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak nervürlü plaklar için genel eleman rijitlik matrisi ekle edilmiştir. Plağın denge durumunu kısaca inceledikten sonra, yapı sistemlerinin titreşimleri konu edilip hareket denklemlerinin çıkarılışı ve çözümü ele alınmıştır. Sonuç olarak, nervürlü bir plağın Fortran 77 programlama dilinde yazılmış bir programla statik ve dinamik çözümleri yapılmıştır.Elde edilen sonuçlar SAP 90 hazır programı sonuçlan ile karşılaştınimıştır. \ \
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first aim of this thesis study is to exemine the static and the vibration of ribbed plates by using the finite element method. For that purpose, the equations related to the plates have been obtained according to the assumptions in the elasticity. What type of a form these equations which are used for flat plates take when the ribbed plates are examined ? A new plate stiffness has been obtained by making an assuption regarding this. According to the found new plate stiffness, the general element stiffness matrix for the ribbed plate has been obtained by using the finite element method. After briefly examining the balance state of the plate, the vibrations of building systems are discussed, and the obtaining and solution of the movement equationshave been considered. Consequently, the static and dynamic sotutionsof a ribbed plate is made using a program written by Fortran 77 programming language. The obtained results have been compared with the results of the SAP 90 ready program.