Örgüt iklimi ve personel güçlendirmenin örgütsel vatandaşlık davranışındaki öncüllük rolü üzerine bir araştırma
A research on the antecedent role of organizational climate and empowerment on organizational citizenship behaviour
  1. Tez No: 346840
  2. Yazar: ARİF MALÇOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H.NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, örgüt iklimi ve personel güçlendirmenin örgütsel vatandaşlık davranışındaki öncüllük rolünü tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Bu maksatla çeşitli illerde görev yapan 374 özel eğitim kurumu çalışanından anket yöntemi ile toplanan verilerle bir araştırma yapılmıştır. Bulgulara ulaşmak için, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Örgütsel vatandaşlık davranışının öncülleri olarak değerlendirilen örgüt iklimi ve personel güçlendirme algılarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Destekleyici ve ödüllendirici bir iklimin hâkim olduğu iş ortamında yaptığı işi anlamlı bulan, işinde etkili olduğunu düşünen ve işini yapması için sahip olması gereken bilgi, beceri ve yeteneğe haiz olduğunu düşünen çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışı sergileme eğilimlerinin arttığı tespit edilmiştir. Bireylerin demografik özelliklerinden bazılarının, araştırmada incelenen örgütsel değişkenler üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore the antecedent role of organizational climate and empowerment on organizational citizenship behavior. For this purpose, a field study was executed with the data gathered from 374 private educational institution employees who work in different cities. Independent samples t test, one-way ANOVA, correlation and regression analysis were conducted. The results showed that organizational climate and empowerment, evaluated as an antecedent of organizational citizenship behavior, had significant effects on organizational citizenship behaviours. In supporting and rewarding work environment employees, who think their job is meaningful, they are impactful on their job and they have got the knowledge, skills and abilities to accomplish their tasks, are aiming to perform organizational citizenship behaviours. It was found that some of the demographic variables had effects on some of the factors.