Yurt içinde keskin nişancı tüfeğinin yapılabilirlik yeteneğinin analizi
Analysis of the feasibility capacity of a sniper rifle with national resources in Turkey
- Tez No: 346841
- Danışmanlar: DR. NEVZAT KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma ile ülkemizde bir keskin nişancı tüfeğinin yerli tasarım ve üretimle yapılabilirlik yeteneğini analiz etmek üzere MKEK Silah Fabrikası Müdürlüğünün mevcut yetenekleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, keskin nişancı ve keskin nişancı tüfeği kavramları hakkında temel bilgileri vermeyi müteakip MKEK Silah Fabrikası Müdürlüğü bünyesinde yapılacak bir uygulama ile ülkemizde yerli tasarımla bir keskin nişancı tüfeğini üretmek için mevcut yetenekleri ve bu alandaki yeterliliği ortaya koyarak, eksik olarak belirlenen alanlarda alınacak tedbirleri tespit etmektir. Bu amaçla, araştırmanın birinci safhasında MKEK Silah Fabrikası Müdürlüğünde Ar-ge Müdürlüğü, Üretim Müdürlüğü, Kalite Güvence Müdürlüğü ve Stok Kontrol Şefliğinde görevli mühendislerden oluşan 15 kişilik bir grupla görüşmeler yapılmış, araştırmanın ikinci safhasında ise dört araştırma sahasından oluşan bir yetenek analizi çalışması MKEK Silah Fabrikası Müdürlüğünde gerçekleştirilmiştir. Yetenek analizi çalışması 4 sahada icra edilmiştir. Bunlar; silah sisteminin tasarımı, malzeme seçimi ve temini, silah sistemini oluşturan parçaların imalat faaliyetleri ve silah sisteminin üretimi boyunca gerekli testlerin icrası olarak ifade edilebilir. Analiz çalışması ile yukarıda sıralanan her bir sahada mevcut yeteneklerin incelemesi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; MKEK Silah Fabrikası Müdürlüğü yetenekleri göz önüne alındığında, tasarıma esas bazı alanlarda hissedilen eksikliklere rağmen mevcut yetenekler ile bir keskin nişancı tüfeğinin yurt içinde tasarım, üretim ve testinin yapılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, capabilities of“Small Arms Weapon Factory of the Mechanica! and Chemical İndustry Corporation”has been analysed to evaluate feasibility capacity of a sniper rifle in Turkey with national design and manufacturing capabilities. The purpose of the study is, after providing basic information about sniper and sniper rifle, to determine the design, manufacturing and test capabilities of MKEK Small Arms VVeapon Factory in production of sniper rifle, and to propose the measures to be taken to overcome the difficulties in these areas. For these purposes, at the first stage of the study an interview has been done with a group of fifteen engineers who are stili vvorking in R&D, Manufacturing, Quality Assurance and Stock Control departments. At the second stage, a capacity analysis study has been done at the MKEK Small Arms VVeapon Factory. Capacity analysis study executed in four different areas. These are, vveapon design capabilities, selection of materials and evaluation of their procurement, vveapon manufacturing capabilities and quality assurance activities during vvhoie vveapon production process. With the technical analysis study, capabilîties of Small Arms VVeapon Factory anaiysed in ali these areas. Accordirıg to results of this study; considering the capabiiitity of the Small Arms VVeapon Factory of the Mechanical and Chemical Industry Corporation, design, manufacture and test of a sniper rifle can be accomplished with national resources in Turkey.