Aktörün sosyal ağ düzeneğindeki konumu ve lider-üye etkileşimi: Gruplaşmalar, güç, etkileşimler ve motivasyon
Actor's position in social network and leader-member exchange: Groupings, power, interactions and motivation
  1. Tez No: 346843
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ AKİF KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H.CENK SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmanın amacı aktörün LÜE kalitesinin sosyal ağ düzeneğindeki konumuna etkisini tespit etmek ve sosyal ağ analizi yaklaşımıyla LÜE kuramına katkı sağlamaktır. Araştırmada kullanılan veriler, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Ankara ekibinden toplanmıştır. Sosyal ağ analizi için gerekli olan veriler, her üyenin bir diğeriyle olan etkileşimlerinin belirlendiği tüm kitlenin isimlerinin bulunduğu bir ölçekle toplanmış ve veriler UCINET 6.0 programıyla analiz edilmiştir. LÜE ölçümü, Liden ve Marslyn (1998) tarafından geliştirilen Çok Boyutlu LÜE Ölçeği (LMX12) ile toplanan verilerle SPSS 11.5 programı ile yapılmıştır. Ayrıca üyelerin içsel motivasyonlarını belirlemek için de Vallerand ve arkadaşları (1992) tarafından geliştirilen Akademik Motivasyon Ölçeğinden Yperen ve Hagedoorn (2003)' un adapte ettiği ölçekten, Zapata-Phelan ve arkadaşlarının (2009) uyarladıkları İçsel Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, sosyal ağ analizi ile her aktörün sahip olduğu merkezilik, aracılık, yakınlık, yapısal boşluk, arasındalık değerleri hesaplanmış; resmi liderle gayri resmi liderin aynı kişi olduğu, iç grup ve dış grup üyelerinin ağ düzeneğindeki konumları ve içsel motivasyon seviyeleri belirlenmiş ve bulunan bu sonuçlar, LÜE ölçümü ile bulunan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, LÜE sürecinin sosyal ağ analizleriyle incelenmesiyle LÜE kuramına katkı yapılmış, sosyal ağ analizi ölçümünün liderlik araştırmalarında kullanılabileceği ve mevcut LÜE ölçümüne bazı konularda alternatif olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to determine the effect of the quality of LMX to the centrality of the actor and contribute LMX theory by using social network analysis. Datas used in research was collected from Ankara Department of Search and Rescue Association (AKUT) where leadership is very important. The data used in social network analysis was collected by a questionaire that all the members? names written on it and asked the interactions between individuals. This data analyzed by using UCINET 6.0 program. LMX datas was collected by the LMX12 scale developed by Liden ve Marslyn (1998) and analized by using SPSS 11.5 program. Also, Academic Motivation Scale which was developed by Vallerand vd.(1992) and adapted by Yperen ve Hagedoorn (2003) and than adapted by Zapata-Phelan vd. (2009) was to identify the individual?s intrinsic motivation,As a result, all the actors centrality, brokerage, closeness, structural holes and betweenness scores were calculated; it is seen that formal leader and informal leader is the same actor; in group and out grup members? positions in the network was identified; and intrinsic motivation levels of every individuals was calculated and the resulst were compered with the results of LMX analysis. Finally, Some contributions were made to the LMX theory by investigating social network analysis, it is seen tha social network analysis can be used in leadership studies and social network analysis can be an alternative in some ways for the present LMX measurement.