Otomatik depolama ve geri alma (AS/RS) sistemlerinde çevrim süresi hesabı için algoritma ve arayüz önerisi
An algorithm and interface proposal for cycle time calculation in automated storage and retrieval systems
- Tez No: 346846
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
AS/RS (Automated Storage and Retrieval System) yüklerin, doğru ve hızlı bir şekilde alınmasını, depolanmasını ve bulunup getirilmesini içeren donanım ve denetimlerin bileşimidir. AS/RS'nin temel bileşenleri depolama rafları, S/R makinesi veya otomatik yığıcı vinçler, giriş/çıkış noktaları, koridorlar ve toplama konveyörleridir.Bu tez çalışmasında; AS/RS'deki vincin yatay ve dikey ivme, maksimum hız oranları ve parametreleri ile raf sistemindeki parametreleri dikkate alarak, vincin hücreden hücreye seyahat süresini ve yükleme noktasından hücreye seyahat süresini hesaplayan bir algoritma ve arayüz geliştirilmiştir. Algoritma ile tekli ve çiftli çevrimde bir ürünün hücreye (rafa) yerleştirilmesi için ihtiyaç duyulan ortalama süre de hesaplanmaktadır.Çalışmada, tek koridorlu ve birim yük AS/RS'de çevrim süresi hesabı için Hwang ve Lee (1990)'nin çalışmasında kullanmış olduğu tekniğe alternatif bir teknik geliştirilmiş, hücreden hücreye seyahat süresi ve yükleme noktasından hücreye seyahat sürelerinin hesabı için bir algoritma oluşturulmuş, bu algoritmanın dahil edildiği Microsoft Excel'de 3 modüllü bir arayüz oluşturulmuş ve uygulanabilir hale getirilmiştir. Geliştirilen algoritma literatürde bulunan konuyla ilgili bir çalışmada kullanılan teknikle karşılaştırılmış, vincin hücreden hücreye seyahat süresinde daha iyi bir sonuç, yükleme noktasından hücreye seyahat süresinde ise en az Hwang ve Lee(1990)'nin sonuçları kadar iyi bir sonuç elde edildiği sonucuna ulaşılmıştır.Microsoft Excel tabanlı olarak oluşturulan arayüz, ihtiyaç duyan herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir durumdadır.
Özet (Çeviri)
AS/RS (Automated Storage and Retrieval System) is a combination of hardware and controls that can store and retrieve the loads fast and accurate. The main components of an AS/RS are racks, cranes or automatic stacker cranes, I/O-points, aisles and collecting conveyors.In this thesis, an interface and an algorithm has been developed that calculates the travel time of the crane in AS/RS, from cell to cell and I/O points to cell, taking into account the crane's horizontal and vertical acceleration, maximum speed ratios and the parameters of the rack system. Also by the interface and the algorithm, average time needed for the placement of a load to the cell (rack) in single and dual cycle is calculated.In this study, for the calculation of cycle time in single-aisle unit load AS/RS, developed an alternative technique to the study of Hwang and Lee (1990). An algorithm for the calculation of travel time from cell to cell (rack) and I/O points to cell is created. Also an 3-module interface has been created in Microsoft Excel. Proposed algorithm is compared with a study in the literature that used related technique. When compared to the study of Hwang and Lee (1990), for travel time of a crane from cell to cell, beter results has been obtained. When compared for travel time of a crane from I/O points to cell good result was achieved as well as Hwang and Lee (1990). Microsoft Excel-based interface can be used by anyone who is in need.