Savunma stratejileri çerçevesinde sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarik zinciri analizi ve bir LNG terminali ihtiyacının modellenmesi
  1. Tez No: 346847
  2. Yazar: ESAT GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. CAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Energy, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dünya enerji tüketiminin 2030 yılına kadar 334 Milyar ton petrol eşdeğerine ulaşacağı ve bunun %80'ninden fazlasının petrol, doğalgaz ve kömürden karşılanacağı, ayrıca doğalgazın payının birincil enerji kaynağı olan petrolün payını geçeceği öngörülmektedir. Türkiye'nin artan enerji ve özellikle doğalgaz ihtiyacını karşılamak üzere sürdürülebilir bir enerji politikası mevcut olmayıp kriz durumlarına ihtiyaç verebilecek acil eylem tedbirleri yetersizdir. Bu çalışmada Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının belirlenerek kaynak çeşitliğinin arttırılması ve kriz durumlarına hazırlık amacıyla LNG tedarik zinciri incelenerek kurulması önerilen bir LNG terminali modellemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
World energy consumption is expected to reach 334 MTOE and 80% of it will be met by oil, gas and coal and also the natural gas share in world primary energy consumption is expected to exceed the oil share, which has the biggest share today, by the year of 2030.Turkey does not have a sustainable energy policy sufficent to face increasing gas needs and precautions for a crisis sitution are not sufficent. In this study, Turkey's gas need is determined and in order to increase resource alternatives and face a crisis situation an LNG supply chain model is analysied and an LNG terminal is modelled for an optimum and sustainable solution to meet Turkey natural gas need.