Örgütsel değişkenlerin belediyelerdeki stratejik planlamaya etkileri: Ankara belediyeleri örneği
The effect of organizational variables on strategic planning in the municipalities: A survey in Ankara municipalities
- Tez No: 346849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KORKMAZYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kamu sektöründe örgütlerin kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanabileceği, hesap verilebilirliğin desteklendiği, şeffaf ve planlı bir yönetim anlayışına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla stratejik planlama çalışmaları son yıllarda kamu kurumları için kanuni bir zorunluluk haline getirilmiştir. Stratejik planlama çalışmalarının etkili bir biçimde yapılabilmesi için kurumda bir takım örgütsel bileşenlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, belediyelerde stratejik planlama etkililiğini etkileyen algı, bilgi düzeyi, örgüt kültürü, örgüt iklimi, liderlik ve katılım boyutları irdelenmiştir. Oluşturulan anket aracılığı ile bu boyutlar Ankara belediyesinde test edilmiş, boyutlar arası ilişkiler geliştirilen model aracılığıyla yapılandırılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde strateji, stratejik yönetim ve stratejik planlama kavramları tanımlanmış, stratejik planlamanın evrimi, önemi ve süreci değerlendirilmiştir. İkinci bölümünde kamuda stratejik planlama çalışmaları ile ilgili genel bilgilendirmeler yapılmıştır. Kamudaki stratejik planlamaya gereksinimi ve süreç içerisinde karşılaşılan sorunlar değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümünde, stratejik planlamanın etkili bir biçimde uygulanabilmesi için gerekli olan boyutlar irdelenmiştir. Algı, örgüt kültürü ve iklimi, katılım ve liderlik boyutlarının stratejik planlama ile olan ilişkilerinin yönetim yazınındaki yansımalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın amacı, önemi ve kuramsal çerçevesi, yöntemi ve kısıtları ele alınmıştır. Araştırmada kullanılan anketlerle ilgili ayrıntılar, ölçeklere ilişkin keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizi sonuçları, verilere uygulanan istatistiksek işlemler ve bulgular da bu bölümde yer almaktadır.Çalışma, değerlendirmeler ve sonucun yer aldığı beşinci bölümle son bulmaktadır. Bu bölümde hem anket ve görüşme bulguları hem de araştırmanın modeli değerlendirmeye alınmıştır. Yine bu bölümde, stratejik planlama konusunda gelecekte yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak amacıyla önerilerde bulunulmuştur. Sonuç başlığı altında araştırmanın genel değerlendirilmesi yapılmış, belediyelerde stratejik planlamanın amacına uygun bir biçimde yapılabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There is a need for transparent and planned managerial applications in public sector, where organizations should use their resources more effectively and efficiently and accountability is supported. In recent years, strategic planning efforts have become a legal obligation for public institutions in order to meet this need. Organizational factors play an important role to make the strategic planning efforts more effectively. In this study, perception, the level of knowledge, organizational culture, organizational climate, leadership and participation are examined as the basic factors that shape the effectiveness of strategic planning efforts in municipalities. These factors are tested in Ankara Municipalities and an inter-dimensional relations model is developed to explain the relationships among these factors.In the first part of the study, a literature survey is conducted to understand the concepts of strategy, strategic management and strategic planning. In addition, the evolution, importance and process of strategic planning are reviewed. In the second part, general information about strategic planning efforts in public are provided. The need for strategic planning and the problems encountered during the strategic planning process in public sector are also discussed.The factors affecting the effectiveness of strategic planning are examined in the third section. Additionally, the relations between the factors of perception, organizational culture and climate, participation, leadership aspects and strategic planning are analyzed in this part of the study. The aim, significance, theoretical framework, methodology and limitations of the research are explained in the fourth section. The details of the interview, the structure of the questionnaire, the results of exploratory and confirmatory factor analysis of scales, and statistical techniques applied and the findings of the research are also provided in this part.The study ends with the fifth chapter, which includes assessments and the results. In this section, the findings of the survey and interview are described and the relationships model is structured. Moreover in this chapter, suggestions were made in order to assist the future studies about strategic planning in municipalities. The general evaluation of the research and the suggestions can be found in the conclusion.