K.K.K.lığı tedarik projeleri yönetim süreçlerinin bilimsel analizi
Scientific analysis of Turkish land forces command (TLFC) acquisition projects management processes
- Tez No: 346848
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Industrial and Industrial Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışmasında, K.K.K.lığı bünyesinde gerçekleştirilen ana silah/sistem tedarik projelerinin daha etkin ve rasyonel olarak gerçekleştirilebilmesi için mevcut sorun sahalarını analiz edilmiş ve bu alana yönelik çözüm önerileri ortaya konmuştur. Bu amacı gerçekleştirmek için öncelikle kavramsal araştırma yapılarak konu ile ilgili kanun, yönetmelik, mevzuat ve proje yönetimi hakkında yürütülmüş bilimsel çalışmalar incelenmiştir. Veri toplama aşamalarında görüşme ve anket uygulaması teknikleri kullanılmıştır. Birinci aşamada, ana silah/sistem tedarik projeleri yönetim süreçlerinde görev yapmış, halen görevde olan 15, emekli olmuş 15 olmak üzere, toplam 30 proje yöneticisi ile hazırlanan görüşme formu çerçevesinde görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde, görüşmecilerin proje yönetimi süreçlerinde karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunların çözümüne ilişkin görüşleri analiz edilmiştir. İkinci aşamada, hazırlanan anket formu, K.K.K.lığı ana silah/sistem tedarik süreçlerinde halen görev yapmakta olan 55 proje elemanına ve daha önce bu süreçlerde proje elemanı olarak görev yapmış, halen sivil sektörde çalışma hayatına devam eden 17 emekli personele olmak üzere, toplam 72 kişiye uygulanmıştır. Anket hazırlanırken, kavramsal araştırma ve birinci aşamadaki görüşmeler neticesinde elde edilen bilgiler yardımıyla K.K.K.lığı proje yönetimi süreçlerindeki muhtemel sorun sahaları belirlenmiştir. Belirlenen sorun sahaları temel alınarak 7 ana başlık altında 45 soru hazırlanmıştır. Anket sonuçları SPSS 11.0 paket programı kullanılarak, tanımlayıcı istatistikler ve grafiklerle, analiz edilmiş, bulgulara ulaşılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. İnceleme neticesinde, proje yönetimi konusunda personelin eğitilmesi ve ihtisaslaştırılmasının sağlanmasının, bilimsel metotların uygulanmasının artırılmasının, ihtiyaçların tespiti sürecinde yapılan hataların giderilmesinin en kritik hususlar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, the problem areas in the processes of main vveapon/system acquisition projects are analyzed and proposals are made to reaiize the projects more rational and effective. To reach that ainn, a literatüre survey about legal documentations and scientifıc researches about project management is performed. Then in the phase of gathering data, intervievv and questionnaire techniques are used. İn the first phase, interviews are carried out with 30 project managers, 15 retired and 15 on duty, who have experience in acquisition projects. The project managers are asked about the problems they met. Their opinions about the solutions of those problems are analyzed. İn the second phase, by the help of the information gathered from literatüre survey and from the intervievvs in the first phase, the problem areas of acquisition processes are identified and used in preparing the questionnaire. The questionnaire form is applied to 55 on duty and 17 retired project personnel. On the basis of problem areas, 45 questions are prepared under 7 topics. The questionnaires are analyzed with descriptive statics and histograms by using SPSS 11.0 program. Then results of the questionnaires are discussed. in the conclusion, it is identified that the most critıcal subjects are education and specialization of the personnel about project management, increasing the utilization of scientific methods in the processes of project management, removing the mistakes in defining and planning of the reguirements phase.