Tamoksifen kullanan meme kanserli hastalarda endometriumun sonohisterografik ve histereskopik bulgularının histopatolojik bulgularla karşılaştırılması
Comparison of sonohysterography, hysteroscopy and hystopathological findings of endometrium in breast cancer patients taking tamoxifen
  1. Tez No: 346864
  2. Yazar: KADRİYE UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYUP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı meme kanseri nedeniyle tamoksifen kullanan olgularda sonohisterografi, histeroskopi ve endometrial biopsinin tanı değerini araştırmak ve tamoksifen kullanım süresi ile endometrial değişiklikler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Ekim 2009-Şubat 2011 tarihleri arasında kliniğe rutin kontrolleri için başvuran semptomatik ya da asemptomatik, en az 6 aydır tamoksifen kullanan, hastalığı öncesinde hormon replasman tedavisi almamış 30 meme kanserli kadın dahil edilmiştir. Tüm hastalara sistemik fizik muayene ve jinekolojik muayene yapıldı, papsmear alındı. Hastalara öncelikle sonohisterografi yapıldı. Endikasyon saptanan hastaların tamamına genel anestezi altında diagnostik histeroskopi yapıldı. Endometrial kavitede patoloji görülmese bile histeroskopik bulguların doğruluğunu değerlendirmek amacıyla hepsinden endometrium örneklemesi yapıldı. Alınan doku örneği patoloji labaratuarına gönderildi. Çalışmamızdaki veriler SPSS (version 11.0) (SPSS Inc., Chicago, USA) kullanılarak analiz edildi. Örneklemi tanımlamak için frekans dağılımı, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Parametrik test varsayımlarının sağlandığı durumlarda bağımsız iki grup ortalamalarının farkı“Student t testi”, bağımlı iki grup ortalamalarının farkı“iki es arası fark testi”, ikiden fazla grup arası fark ise“varyans analizi”ile araştırıldı. Parametrik test varsayımlarının sağlanmadığı durumlarda ise bu testlerin parametrik olmayan alternatifleri,“Mann-Whitney U”,“Wilcoxon işaretli sıra”ve“Kruskall Wallis”testleri kullanıldı. Ayrıca sürekli değişkenler arasındaki ilişki durumu da Spearman korelasyon katsayısı kullanılarak analiz edildi. Kategorik veriler ise“ki-kare anlamlılık testi”ile incelendi. Çalışmamızdaki bulgular değerlendirildiğinde tamoksifen süresi ile endometrial kalınlık arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p:0.581). Endometrial patolojiler SİS ile %43.3, histereskopi ile %81.4 oranında tespit edildi. SİS ve histeroskopi arasında endometrial polip tespit etme oranları açısındanistatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p:0.0001). SİS'in endometrial polip için PPD'i %56.3, histeroskopinin PPD'i %81.3 olarak bulundu. Histeroskopi ve histopatolojik tanı arasında endometrial polip tespit etme oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p:0.001). Semptomatik ya da ultrasonografik görünümü şüpheli olan vakaları histeroskopi ile değerlendirmek, gerektiğinde görerek biopsi almak uygun görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the diagnostic value of sonohysterography, hysterescopy and endometrial biopsy in women with breast cancer taking tamoxifen and to examine the relationship between using time of tamoxifen and endometrial changes. A prospective clinical trial was conducted between 2009 October-2011 February at Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Antalya, Turkey. A total of 30 symptomatic or asymptomatic patients who had breast cancer and taking tamoxifen at least for 6 months and who didn't take any hormone replacement therapy evaluated for this study. Physical and gynecological examination and pap-smear test were performed to all patients. Respectively sonohysterography and diagnostic hysterescopy were performed to the patients. But diagnostic hysterescopy was performed only the patients who had indication for this. To evaluate the accuracy of hysterescopic findings, endometrial biopsy was taken from all patients who had gone to diagnostic hysterescopy. The material send to the pathology laboratory. Statistical analysis was accomplished with use of SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 11.0 programme. Primarily the descriptive data (mean, standart deviation, frequency) were calculated. Afterwards Student t test, the difference between two test, Mann-whitney U test, Wilcoxon Signed Ranks test and Kruskall Wallis test were used to determine and compare the quantitative data. Categorical data were determined with Chi-square test. There was no significant difference among the time of using tamoxifen and endometrial thickness (p:0.581). 43.3% of endometrial pathologies were determined with SIS and 81.4% of endometrial pathologies were determined with hysterescopy. There was significant difference between SIS and hysterescopy about identifying endometrial polyps (p:0.0001). The PPD of SIS for endometrial polyps was 56.3%, the PPD of hysterescopy was 81.3%. There was significant difference between hysterescopy and hystopathological diagnose about identifying endometrial polyps (p:0.001). Patients having symptoms and suspicious ultrasonography findings must be evaluated with hysteroscopy and must be taken biopsy.