Uterus sarkomlarında prognostik faktörler (1999-2008 yılları arasında takipleri yapılan hastaların retrospektif değerlendirilmesi)
- Tez No: 346865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYUP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Uterus sarkomları, uterus malignitelerinin % 3-5'ini oluşturan heterojen bir gruptur. Histopatolojik olarak tümöral dokunun içerdiği elemanlar dikkate alınarak; Leiomyosarkom, Malign Mikst Müllerian Tümör ve Endometrial Stromal Sarkom olarak genel bir sınıflandırma yapılabilir. Çalışmamızda amaçlanan, uterus sarkomu tanısı ile takip edilen hastalarda prognostik faktörlerin ve tedavi sonuçlarının sağkalım üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. 1999-2008 yılları arasında uterus sarkomu tanısı ile kliniğimizde tedavisi ve takibi yapılan 41 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Bu değerlendirmede hastalar yaş, patolojik tanı, menopoz durumu, mitoz sayısı, myometrial invazyon, evre, tümör boyutu ve uygulanan tedaviler yönünden karşılaştırıldı. İstatistiki değerlendirme için SPSS for Windows 15.0 programı kulanıldı. Survi analizleri için Kaplan-Meier Sağkalım istatistiği, Life tables ve Wilcoxon (Gehan) istatistiği kulanıldı.
Özet (Çeviri)
Uterine sarcomas are a heterogeneous group which constitues 3-5% of uterin malignancies. Histopathologically, a general classification for sarcomas can be made by taking into consideration the contents of the tumoral tissue as LMS, MMMT and ESS. The purpose of our study is to evaluate the effects of prognostic factors and treatment results on survival in patients followed uterine sarcoma. In this study, 41 patients were evaluated retrospectively, who were diagnosed as uterine sarcoma, treated and followed in our clinic between 1999- 2008. Patients outcomes were compared with respect to age, pathological diagnosis, menopause condition, number of mitosis, myometrial invasion, stage, dimension of tumor and types of treatment applied. We have used 'SPSS for Windows 15.0' statistic package programme for the statistical analysis of the study. For survival analysis Kaplan-Meier, life table analysis and Wilcoxon (Gehan) test were used. P< 0.05 was acepted to be for statistical significance (95% CI). The average age of the 41 patients was 52.24. Among the patients, 31.7% were diagnosed as LMS, 34.1% as MMMT and 34.1% as ESS. Respectively the average age of the LMS patients was found to be significant lower than those of other pathological types (p: 0.037). In 20 of the patients (48.78%), reccurences were observed. Average disease free survival was found to be 23.29±21.90 month. Among the 41 patients 16 (49%) were died and overall survival was determined as 73.00±9.94 month. It has been seen that the most of the effective prognostic factor was early stage (stage I-II) for disease free survival. It was also determined that menopause, histopathological type, number of mitosis, tumor dimensions, myometrial invasion and stage were effective prognostic factors for overall survival. Because of the low frequency of occurrence of uterine sarcomas, it is not easy to constitute large patients for a statistical study. For this reason, it is to important that each clinical study group should analyzed their own clinical outcomes to establish their data base for evaluation of varies prognostic factors and treatment results.