İkinci trimester tıbbi nedenli gebelik sonlandırılmasında tek başına vajinal misoprostol ile vajinal misoprostol ve ekstra-amniyotik balon kateter kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparing the intravaginal misoprostol alone and the combination intravaginal misoprostol and extra-amniotic baloon catheter regimens for the second-trimester termination of pregnancies
- Tez No: 346872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNANÇ MENDİLCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İkinci trimesterda tıbbi nedenli gebelik sonlandırılması birçok farklı mekanik ve farmakolojik ajan kullanılarak, medikal ya da cerrahi yöntemlerle yapılabilir. Bir PGE1 analoğu olan misoprostol, bugün için gebelik sonlandırılmasında kullanılan başlıca tedavi ajanıdır. Mifepristonun misoprostol ile birlikte kullanımında, oldukça düşük yan etki profili ile birlikte yüksek klinik etkinlik elde edilmektedir. İkinci trimester gebelik sonlandırılmasında RCOG (13) ve WHO (2)' nun önerdiği medikal yöntem, mifepristonu takiben prostaglandin analogu uygulamasıdır. Bu kombine rejim ile abortus ya da doğum intervali tek başına prostaglandinlerin kullanıldığı rejimlerden belirgin olarak daha kısadır. Ancak birçok ülkede ticari ve legal nedenlerden dolayı mifepristona erişilememekte ve tek başına misoprostol kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı; 2. trimester tıbbi nedenli gebelik sonlandırılmasında birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de mifepristona erişilemediği için tercih edilen yöntem olan, tek başına intravajinal misoprostol rejimini, ekstra-amniyotik balon kateter uygulaması ile kombine ederek, etkinlik, yan etki, komplikasyonlar ve tolerabilite açısından araştırmaktır. Çalışmamız, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı' nda Haziran 2008-Mayıs 2009 tarihleri arasında yapıldı. İntrauterin ölü fetus, fetal malformasyonlar veya kromozomal anomaliler nedeni ile sevk edilmiş olan ya da mevcut tanıların ilk kez burada konulduğu 13-26 haftalık gebeler prospektif olarak değerlendirilmeye alındı. Çalışmaya alınan 91 olgu, uterin skarı olmayanlar ve uterin skarı olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki olgular kateter uygulaması için hastaneye kabul sırasına göre ardışık olarak randomize edildi. Randomizasyon sonucunda her bir grup kendi içinde, ekstra-amniyotik balon kateter (EABK) uygulamasının varlığına göre ikiye ayrılarak 91 hasta toplam 4 ayrı subgrupta tedavi edildi. Uterin skarı olmayan gebelerin oluşturduğu Grup 1 ve Grup 2' deki olgular kendi aralarında, uterin skarı olan gebelerin oluşturduğu Grup 3 ve Grup 4' teki olgular da kendi aralarında karşılaştırıldı. Uterin skarı olmayan olgulara 3 saat ara ile 400 μg vajinal misoprostol (Cytotec® 200 μg tb, ARİS, İstanbul, Türkiye) toplam 5 doz olacak şekilde, uterin skarı olan olgulara ise vajinal 400 μg' lık ilk misoprostol dozunu takiben toplam 5 doza tamamlanacak şekilde 4 doz 6 saat ara ile 200 μg vajinal misoprostol uygulandı. Kateter uygulanacak olgularda, 16 french Foley kateter internal servikal ostiumu geçecek şekilde ilerletilip, kateter balonu 30 cc serum fizyolojik ile şişirildi. Çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanıldı. Öncelikli olarak tanımlayıcı istatistiksel veriler (ortalama, standart sapma, frekans) hesaplandı. Daha sonra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney Test, Ki Kare Testi, Wilcoxon Signed Ranks Test ve The İndependent Sample T Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The second-trimester termination of pregnancies can be performed either by medical or surgical methods including mechanical and pharmacological agents. For two decades misoprostol is the leading agent used for termination of pregnancies. Mifepristone followed by misoprostol was found to be a highly effective and safe method for second-trimester termination of pregnancies. The medical method recommended by the WHO (2) and the RCOG (3) is the regimen of mifepristone followed by a prostaglandin analogue. When this combined regimen is used, the induction to abortion interval (the interval between the first dose of prostaglandin to the expulsion of the products of conception) is significantly shorter than when prostaglandins are used alone. Because of the legal and the commercial reasons, in many countries, mifepristone is still not available and misoprostol has to be used alone. The purpose of our study was to determine the efficacy and safety of combination intravaginal misoprostol and extra-amniotic baloon catheter and to compare the effectiveness, side effects and tolerability of intravaginal misoprostol alone and the combination regimen for the second-trimester termination of pregnancy. A randomised controlled prospective trial was conducted between June 2008 and May 2009, at Akdeniz University Hospital, Antalya, Turkey. A total of 91 patients who met the termination of pregnancy criteria for fetal malformations, chromosomal anomalies and intrauterine fetal death between 13 to 26 weeks were included to the study. The patients were assigned to one of two groups: Group A- patients without uterine scar group, group B- patients with a history of previous uterine scar group. Then the patients were sequentially randomised for insertion of 16 french Foley catheter with a 30 cc balon. As a consequence 91 patients were divided into 4 subgroups: Group 1 (n=32) - 400 μg vaginal misoprostol every 3 hours up to 5 doses, Group 2 (n=33) - 400 μg vaginal misoprostol every 3 hours up to 5 doses combined with Foley catheter, Group 3 (n=13) - after an initial dose of 400 μg, vaginal misoprostol every 6 hours up to 5 doses, Group 4 (n=13) - after an initial dose of 400 μg, vaginal misoprostol every 6 hours up to 5 doses combined with Foley catheter. Group 1 and 2 were compared each other and Group 3 and 4 were compared each other. Statistical analysis was accomplished with use of SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 17.0 programme. Primarily the descriptive data (mean, standart deviation, frequency) were calculated. Afterwards Mann Whitney Test, Chi Square Test, Wilcoxon Signed Ranks Test and The İndependent Sample T Test were used to determine and compare the quantitative data.