14 - 24 hafta arası tıbbi nedenli gebelik sonlandırılmasında çift balon kateter ve foley kateterin karşılaştırılması
  1. Tez No: 499040
  2. Yazar: GÖZDE DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN YILDIRIM, DR. BERNA ASLAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: İkinci trimester gebeliklerin tıbbi nedenli sonlandırılmasında Foley kateter ile çift balon kateterin etkinliklerini araştırmaktır. Metod: Çalışmamız, ikinci trimesterda gebelik sonlandırması yapılan gebeler arasında prospektif randomize bir çalışma olarak planlandı. Aralık 2016- Aralık 2017 tarihleri arasında, kliniğimizde tedavi edilen 14-24 gestasyonel haftalarda bulunan, 18-45 yaş arası, Bishop skoru 6'nin altında olan hastalar çalışmaya dahil edildi. 18 yaş altı ve 45 yaş üstü gebeler, 14 hafta altı ve 24 hafta üstü gebelikler, plasenta invazyon anomalisi olan, plasenta previa olan, geçirilmiş servikal cerrahi (LEEP, konizasyon) öyküsü olan, koryoamniyonit tanısı konulan gebeler ile çoğul gebelikler çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya katılan 100 gebe bilgisayar programı ile iki gruba randomize edildi. Bir gruba Foley kateter, diğer gruba çift balon kateter uygulandı. Kateter attıktan sonra veya 24 saatin sonunda kateter kendiliğinden atmadıysa çekilerek i.v. oksitosin infüzyonu başlandı. Başka bir yönteme ihtiyaç duyulmadan gerçekleşen abortuslar başarılı kabul edildi. Bulgular: Toplam 91 gebe çalışmaya dahil edildi. Foley kateter uygulanan gebelerin indüksiyon abortus intervali 38,91±21,10 saat, çift balon kateter uygulanan gebelerinki ise 58,29±25,94 saat olarak saptandı. Abortus intervali Foley grubunda anlamlı olarak daha kısa saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the efficiency of double-balloon and Foley catheters in the second trimester medical termination of pregnancies. Methods: A prospective randomised study was planned for second trimester pregnancy terminations. The study was conducted between December 2016 and December 2017 in our clinic. 18-45 years old patients with 14-24 gestational weeks pregnancies and a Bishop score 0,05).