Sivas ili jipsli alanların florası
  1. Tez No: 346893
  2. Yazar: H. AŞKIN AKPULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma 2001-2003 yılları arasında, Sivas ilinde gerçekleştirilmiştir. Bu süre içersinde 1450 bitki ömeği toplanmıştır. Bu ömeklerin adlandırılmasından soma, 45 familya, 164 cins ve 339 takson saptanmıştır. Araştırma alanından saptanan 339 taksonun hepsi Spermatophyta bölümündendir. Spermatophyta'ya aİt taksonların 1 'i Coniferophyta, geriye kalan 338'si Magnoliophyta alt bölümündedir. Magnoliophyta'ya ait 338 taksonun 295'i Magnoliopsida, 43'ü Liliopsida sınıfında yer almaktadır. Araştırma alanından saptanan ı 2 ı takson (% 35.7) Türkiye için endemiktir. 8 takson B6 karesi için yeni kayıttır. Taksonların bitki coğrafyası bölgelerine dağılın1 oranları şöyledir: İran-Turan elementleri 172 (% 50.2 ), Avrupa-Sibirya elementleri 9 (% 2.8), Akdeniz elementleri 14 (% 4.3), Geniş yayılışlı ve yayılışı bilinmeyenler 144 (% 42.7). En büyük on familya ve takson sayıları şöyledir: Asteraceae 60, Fabaceae 39, Lamiaceae 38, Liliaceae 25, Brassicaceae 24 ,Caryophyllaceae 21, Apiaceae 16, Boraginaceae 16, Poaceae ı 0, Scrophulariaceae 10. En büyük on cins ve takson sayıları şöyledir: Astragalus 17, Salvia 13, Centaurea 12, Achillea 8, Silene 7, Gypsophila 7, Onobıychis 6, Onosma 6, Allium 6, Helichıysum 5, Iris 5.
Özet (Çeviri)
This re search was ca1Tİed out in Sivas country between 2001 and 2003. 1450 plant specimens were colected in this period. Af ter the identification of these specimens, 45 families, 164 genera and 339 taxa were detennİned. All of the 339 taxa belong to Spem1atophyta division. One taxon belongs to Coniferophyta subdivision, the remaining 338 taxa belong to Magnoliophyta subdivision 43 taxa of Magnoliophyta are in the Liliopsida class and 295 taxa of Magnoliophyta are Magnoliopsida class. 121 taxa determİned in the reseaı“ch area (35.7 %) are en demi c for Turkey. 8 taxa are new record from squaı”e B6. The scattering ratios of the taxa the phytogeographic rcgions are as follows: Irano-Turanian elements 172 (50.2 %), Euro-Siberian elements 9 (2.8 %), Mediterranean elements 14 (4.3 %), Widespreads and unknown scatteries 144 (42.7 %). The largest ten families and taxon numbcrs are as follows: Asteraceae 60, Fabaceae 39, Lamİaceae 38, Liliaceae 25, Brassİcaceae 24, Caryophyllaceae 21, Apiaceae 16, Boraginaceae 16, Poaceae ı O, Scrophulaı'iaceae 10. The largest ten gene ra and taxon numbers are as follows: Astragalus 17, Salvia 13, Centaurea 12, Achillea 8, Silene 7, Gypsophila 7, Onobrychis 6, Onosma 6, Allium 6, Helichrysum 5, Iris 5.