Islak siklonlar ( yıkayıcılar ) yöntemiyle baca gazı temizleme sisteminin araştırılması
- Tez No: 34696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYÜP AKARYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Günümüzde çevre kirliliğinin artmasıyla hava kirliliği kontrol ekipmanlarının kullanılmasında gözle görülür bir artış olmuştur. Hava kirliliği kontrol ekipmanlarından biri olan ıslak yıkayıcılar hem partikül hem de gaz kirleticileri etkili bir şekilde ayırma kabiliyeti olduğundan dolayı kirlenmiş gaz akımlarını temizlemede kendisine çok geniş bir kullanılma sahası bulmuştur. Islak yıkayıcı ekipmanların çoğunda bir veya daha fazla toplama mekanizması kullanılmasına rağmen, cihaz için asıl ' gerekli olan bir damlacık vasıtasıyla par tik til tin tutulmasını veya çarpmasını başlatmaktır. Bu çalışmada esas konuya başlamadan önce kirlenme problemine giriş, kirlilik limitleri, kirleticilere ait standartlar ve hava kirlenmesinin kontrolü hakkında bilgiler verildi. Sonra ıslak yıkayıcılar araştırıldı. ilk olarak çeşitli endtistril erdeki uygulamaları anlatıldı yıkayıcılar, Vorteks yıkayıcılar, Vent ur i yıkayıcılar ve yıkama maki nal arı hakkında bilgiler verilerek bunlara ait hesaplamalar incelendi. Özellikle basınç düşümü ve toplama verimi hakkında detaylı bilgiler verildi. Dördüncü olarak ıslak yıkayıcıların kurulması, işletilmesi ve bakımı anlatıldı. Sonunda da ıslak yıkayıcıların seçimi, avantajları, dezavantajları ve karşılaştırılması yapıldı. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The number of air pollution control equipment has increased at an accelerated pace with increasing of the pollution of environment. The wet scrubbers are one of the air pollution control equipment that have found widespread use in cleaning contaminated gas streams because of the their ability to remove effectively both particulate and gaseous pollutants. Although one or more collection mechanisms may be used within the range of wet scrubber equipment, the major requirement for any such device is the initiation of impingement or interception of a particle with a droplet. In this study, before major subject is given to start, it is given knowledge about Introduction to pollution problem, pollutant limits, standarts of pollutant and control of air pollution. Then wet scrubbers were researched. First of all it was explained about some examples of industrial applications of wet scrubbers