Mikrokontroler ile programlanabilir sayıcı ve bilgisayarda simülasyonu
- Tez No: 34695
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK SARIKAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Mikrokontroler ile programlanabilir sayıcı ve sayıcının bilgisayardaki simülasyonunu sağlayan sistemi dört ayrı birime ayırabiliriz. 1) 8748 Mikrokontroler kartı donanımı 2) 8748 Mikrokontroler kartı yazılımı 3) 8255 Tümdevreli paralel giriş / çıkış kartı donanımı 4) PC ile sayıcı kartı arası iletişimi sağlayan yazılım Sistem tasarlanırken öncelikle 8748 mikrokontroler kartı donanım ve yazılım olarak hazırlanmıştır.Daha sonra ise PC de simülasyonu sağlayacak giriş/çıkış kartı tasarlanmıştır.Son olarakta PC 'de yazılan Pascal programı ile girişlerin ve çıkşların PC'de izlenmesi sağlanmıştır. Sayıcı devrenin çalışmasını kısaca şöyle özetleyebiliriz.Programlanabilir 4 dijit ileri sayıcıdır.Dışarıdan girilen saat darbelerinin lojik Vden lojik O'a geçişinde sayma işlemi yapılır.Girilen bu saat değeri yine dışarıdan girilen set değerine eşit olduğunda çıkış aktif olur.Programlanabilir sayıcı için 4 değişik modda yazılım yapılmıştır.İstenilen mod dipswitchle seçilip o modda sayıcı programlanır. Donanımın diğer önemli parçası iki adet 8255 PIA ( Programmable Interface Adapter) içeren giriş/çıkış kartıdır.Toplam 48 bit giriş/çıkış olarak programlanabilir.PC 'ye takılan bu kartla sayıcının PC ' de simülasyonu sağlanır. Bu çalışmada 48 serisi mikroişlemciler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca 8255 PIA tümdevresi ve bu tümdevreden oluşan giriş / çıkış kartı devre şeması ile anlatılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WE can divide programmable with microcontroller system which has a simulation in a computer,into four seperate units. 1) Hardware of 8748 microcontroller card 2) Software of 8748 microcontroller card 3)Hardware of 8255 peripheral I/O card 4)Software that provides communucation between PC and counter When the system is being built, first ; software and hardware of 8748 microcontroller card and I/O card that will provide simulation in a PC were prepared. At the last of project ; it was provided to watch all the inputs and outputs in a PC by a Pascal program. We can summarize, working of the counter circuit briefy in following form:Counting is done at the transient moments of the clock pulses that comes from other environment. Output becames active when the sum of clock pulses equal to the set value.There is four different mode of software for programmable counter.Desired mode is selected by dip-switchs and then counter is programmed in this mode Other important part of hardware is an I/O card that contains two 8255 PIA (Programmable Interface Adapter).Overall 48 inputs or outputs can be programmed. By this card which was putted in PC, it is provided to simulation of the counter. In this study, 48 series of microcontrollers are examined in details.Also 8255 PIA integrated circuit and I/O card which is produced from this integrated circuit are described whit a circuit diagram.