Konvertibilite teori, sanayileşmiş ülkelerde uygulama, gelişmekte olan ülkelerde deneyimler ve Türkiye'de uygulanabilme şartları
- Tez No: 347047
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Tam konvertibilite, serbest dış ticareti geliştirerek üretim faktörlerinin verimini artırmak; iş bölümünün geliştirilmesi ve fiyat mekanizmasının çalışmasıyla ilgili ülkelerin refahını artırmak için, bir dış politika aracı fonksiyonu görmektedir. Ancak açıklamalarda belirtildiği gibi, şimdiye dek hiçbir dünya ülkesinde sınırsız anlamda konvertibilite uygulanmamıştır. Konvertibiliteye geçiş belirli koşulların ve süreçlerin gerçekleştirilmesine bağlıdır. Batı Avrupa Ülkeleri 1950'lerin sonlarına doğru paralarına konvertibilite tanırken özel plan, program ve zamanlamalar yapmışlardır. Elverişli koşullar yaratılmadan konvertibiliteye geçiş ülkeye yarar yerine zarar getirebilir. Türkiye ekonomisinde konvertibiliteye geçiş, geleceğe yönelik bir düşünce olarak kabul edilebilir. Ancak böyle bir düşüncenin uygulamaya konabilmesi için, ekonomide öncelikle önemli yapısal gelişmelerin elde edilmiş olması gerekmektedir. Gelişmekte olan ülkelerden Şili'de üretim yapısında sanayinin dışa bağımlığı düşürülmeden, dengesiz kaynak dağılımı ortadan kaldırılarak enflasyon seviyesi makul bir düzeye indirilmeden, ihracatta mamul mal lehine bir gelişme sağlanmadan konvertibilite uygulanması olumlu sonuç getirmemiştir. Ekonomide aşağıda sıralanan yapısal gelişmeler gözlenmeden, konvertibilite uygulaması başarılı sonuçlar getirmemektedir: i) İmalat sanayinin ithal girdisine olan bağımlılığın asgari düzeye indirilmiş olması, ii) İhracatta yapısal değişikliğin sağlanarak yüksek teknolojiye dayalı malların ihracatının yapılabilir hale gelmesi, iii) Kamu ve özel sektördeki monopolistik ve oligopolistik yapıların düzeltilerek, verim artışına ve maliyet tasarrufuna dayanan bir fiyat politikasının sağlanabilmesi, iv) Özel ve kamu sektörlerinde Ar-Ge yatırımlarının ve üniversite-sanayi işbirliğinin teşvik edilerek kıt kaynakların verimli kullanılarak çağdaş teknolojinin ve böylece uluslararası rekabetin gelişmiş olması, v) Bankacılık sektörünün modernize edilerek kredi maliyetlerinin düşürülmesi ve aşırı yüksek olan mevduat-kredi faiz oranları farkının düşürülmesi, vi) Sermaye piyasasına işlerlik kazandırabilmek için, şirketlerin sermaye yapılarının aile hüviyetinden kurtarılarak halka açılmaları ve modern yönetim biçimlerinin uygulanması gerekmektedir. Türkiye'de ara ve yatırım mallarında sanayileşmenin gerçekleştirilmesi ve bunların olumlu etkisiyle cari işlemler bilançosunda döviz arz ve talebinde orta vadeli olumlu gelişmeler gözlenmeden ithalatın liberalizasyonu ve döviz kullanımının serbestleştirilerek konvertibiliteye geçiş henüz faydalı olmayacak bir dış ticaret politikasıdır.
Özet (Çeviri)
Full convertibility functions as a foreign policy instrument to increase the efficiency of factors of production by promoting free foreign trade and to increase the welfare of the countries concerned through the development of the division of labor and the operation of the price mechanism. However, as noted in the explanations, no country in the world has ever practiced unlimited convertibility. The transition to convertibility depends on the realization of certain conditions and processes. Western European countries made special plans, programs and timetables when they introduced convertibility to their currencies in the late 1950s. Without creating favorable conditions, the transition to convertibility may bring harm rather than benefit to the country. The transition to convertibility in the Turkish economy can be considered as a future-oriented idea. However, in order for such an idea to be put into practice, important structural developments must first be achieved in the economy. In Chile, one of the developing countries, the implementation of convertibility without reducing the external dependence of the industry in the production structure, without reducing the inflation level to a reasonable level by eliminating the unbalanced resource distribution, and without ensuring a development in favor of manufactured goods in exports did not yield positive results. Without the following structural developments in the economy, the implementation of convertibility has not yielded successful results: i) Minimizing the dependence of the manufacturing industry on imported inputs, ii) Achieving a structural change in exports so that exporting of high-tech goods can be realized, iii) Correction of monopolistic and oligopolistic structures in the public and private sectors to ensure a price policy based on efficiency gains and cost savings, iv) Promoting R&D investments and university-industry cooperation in the private and public sectors, using scarce resources efficiently and developing modern technology and thus international competition, v) Modernizing the banking sector to lower credit costs and reduce the excessively high deposit-credit interest rate differential, vi) In order to make the capital market workable, the capital structures of companies should be freed from the family structure, they should be opened to the public and modern management styles should be applied. The liberalization of imports and the liberalization of the use of foreign exchange and the transition to convertibility without the realization of industrialization in intermediate and investment goods in Turkey and the medium-term positive developments in the supply and demand of foreign exchange in the current account balance sheet with the positive effect of these, are foreign trade policies that will not yet be beneficial.