İstikrar programları ve Türkiye uygulamaları
Stabilization programs and practices in Turkey
  1. Tez No: 134008
  2. Yazar: HAVVA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Ekonomide mal ve para piyasalarında görülen dengesizliklerin neden olduğu ekonomik istikrarsızlık durumunda devlet, ekonomiye müdahale etmekte ve bir takım istikrar tedbirleri uygulamaktadır. Ekonomik istikrarsızlık durumunda uygulanan istikrar programları teorik açıdan Ortodoks ve heterodoks olarak ikiye ayrılmaktadır. Ortodoks programlar, genel olarak sıkı para ve sıkı maliye politikalarından oluşmakta, uygulanan arz ve talep yönlü politikalarla ekonomik istikrar sağlanmaya çalışılmaktadır. Fiyat ve ücret kontrollerinden oluşan heterodoks istikrar programları, enflasyonu kısa sürede ani ve hızlı bir biçimde düşürerek ekonomik istikran sağlamayı amaçlamaktadır. Ekonomik istikrarsızlık yaşayan gelişmekte olan ülkeler, genelde IMF destekli ekonomik istikrar programları uygulamakta ve bu programlar, ödemeler dengesi krizi yaşayan ülkelerin tekrar sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasını hedeflemektedir. Ayrıca, uygulanan istikrar programlarında bir ya da daha fazla ekonomik değişken nominal çapa olarak kullanılmaktadır. Bir Latin Amerika ülkesi olan Şili, 1970'li yıllarda askeri yönetim altında uyguladığı sıkı Ortodoks program sonucunda yüksek sosyal maliyetine rağmen güçlü bir makroekonomik performans elde etmiştir. Demokrasiye geçişle sosyal hedeflere ağırlık verilmiş ve Şili 1990'ların sonunda istikrarlı bir yapıya kavuşmuştur. Arjantin, 1985 yılında heterodoks ve Ortodoks politikalar içeren Austral Planı'nı ve 1991 yılında da Konvertibilite Planı'nı uygulamaya koymuştur. Konvertibilite Planı, toplumun da desteği ile ilk dönemde başarılı olmuş, ancak içsel ve dışsal bir takım sorunların ortaya çıkmasıyla sermaye çıkışları başlamış, ekonomi krize girmiş ve program başarısızlıkla sona ermiştir. Arjantin gibi Meksika da 1987 ve 1988 yıllarında uyguladığı177 heterodoks istikrar programlan sonucunda istikrara kavuşmuş, 1994 yılında sermaye hareketlerinin yol açtığı bir finansal kriz yaşamaya başlamıştır. israil, 1985 yılında uygulamaya koyduğu heterodoks istikrar programını, güçlü bir toplumsal destek ve önemli miktardaki ABD yardımı sayesinde başarıyla tamamlamıştır. Kademeli olarak gerçekleştirilen finans reformu, çok az olumsuz etki doğurmuş ve maliyeti düşük olmuştur. İsrail, yaklaşık 15 yıl sürdürdüğü enflasyonla mücadele politikaları sonucunda başarıya ulaşmış, heterodoks istikrar programları ile enflasyonun kısa bir sürede büyük reel maliyetler ödemeden düşürülebileceğini göstermiştir. Türkiye'de 1980-2000 döneminde üç önemli istikrar programı uygulamaya konmuştur. Ortodoks özelliklere sahip olan 24 Ocak 1980 Kararları, devlet müdahalesinden serbest piyasa ekonomisine, ithal ikamesi sanayileşme stratejisinden ihracata yönelik sanayileşme stratejisine geçişi öngörmüştür. 5 Nisan 1994 tarihinde uygulamaya giren istikrar programı, ekonominin içinde bulunduğu kriz ortamından çıkış amacıyla Ortodoks ve heterodoks unsurlar içermiştir. İstikrar önlemleri ve yapısal düzenlemelerden oluşan program sonucunda yüzeysel bir iyileşme sağlanmış, ancak yapısal reformların öngörüldüğü şekilde gerçekleştirilememesi sonucunda program başarısız olmuştur. IMF destekli 1 Ocak 2000 Yüksek Enflasyonu Düşürme Programı, enflasyonu düşürmek için enflasyonist beklentilerin kırılması ve kamu iç borç stokunun denetim altına alınmasını hedeflemiştir. Program 2000 yılı ortalarına kadar başarıyla uygulanmış, bu dönemden itibaren programın taşıdığı riskler görülmeye başlanmıştır. Kasım ayına gelindiğinde finansal piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler sonucu ülkeden sermaye çıkışı başlamış ve bu gelişmeler 22 Kasım'da bir finans krizinin yaşanmasına yol açmıştır. 19 Şubat 2001 'de yaşanan siyasi krizinde etkisiyle kur ayarlamasına son verilmiş ve program başarısızlıkla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
178 ABSTRACT In case of economic instability triggered by the instabilities observed in commodity and money markets in the overall economy; the state intervenes in the economy and begin to apply a number of austerity measures. The stability programs applied in case of economic instability are divided into two categories in theoretical terms, namely orthodox and heterodox programs. The orthodox programs mainly consist of tight monetary and tight fiscal policies in a bid to ensure economic stability through the supply and demand - oriented policies. Heterodox stability programs consisting of price and wage controls aim to ensure economic stability by the sudden and fast pulling down the inflation in a short time. The developing countries suffering from economic instability generally apply economic stability programs supported by the IMF and these programs target for the countries experiencing balance of payment crisis to reach again a sound structure. Besides as part of the stability programs being implemented one or more than one economic variables are used as the nominal anchor. Chile, a Latin America Country reached a macro-economic performance level formidable enough despite its high social cost as a result of the tight orthodox program implemented under the military rule in 1 970s. Transition from military rule to democracy marked an era when the social targets dominated and Chile reached a stable structure at the end of 1990s. On the other hand; Argentina began to apply the Austral plan consisting of heterodox and orthodox policies in 1985 launching convertibility plan in 1991. The convertibility plan proved to be a success during the initial period through the support of the people. However with the emergence of a number of domestic and foreign problems; capital outflow began and economy slumped into a crisis and the program ended up in failure. Just like Argentina; Mexico179 reached stability as a result of the heterodox economic austerity measures and programs implemented in 1987 and 1988 and suffered a financial crisis prompted by the capital movements in 1994. Israel completed the heterodox stability program with a success, implemented in 1985 thanks to a hefty USA aid and a strong social support. The finance reform materialized in stages gave rise to a few negative effect, proving low in overall costs. Israel turned out to be successful as a result of the austerity measures it waged for nearly 1 5 years and displayed the fact that the inflation could be pulled down in a short-time through heterodox stability programs without sustaining great reel costs. During 1980 -2000 period; three important stability programs were applied in Turkey. January 24, 1980 economic measures with orthodox properties stipulated a transition from state intervention to the free market economy as well as from import substitution industrialization strategy to an export-oriented industrialization strategy. The stability program introduced in April 5, 1994 consisted of orthodox and heterodox elements in an effort to extricate the economy from the crisis atmosphere. As a result of a program mainly composed of the stability measures and structural reforms, a superficial improvement was provided but since the structural reforms could not be realized as stipulated; program ended up in failure. The program of pulling down the inflation introduced on January 1, 2000 and beginning from this period; the inherent risks of the program were exposed. On November; a capital -overflow began as a result of adverse developments experienced in the financial markets; paving the way for a financial crisis on November 22. The political crisis experienced on February 19, 2001 gave rise to the termination of the foreign-exchange adjustments partially due to the political crisis and the program ended up in failure.