Convertibility: Theory and evaluation of Turkish Lira convertibility
- Tez No: 8259
- Danışmanlar: DR. GÖKHAN ÇAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET KONVERTİBİLİTE : TEORİ ve TURK LİRASI 'NIN KONVERTİBİLİTESİ'NİN DE?ERLENDİRİLMESİ Hazırlayan Mehmet Zafer BAYSAL İşletme Yüksek Lisans Tezi Bilkent Üniversitesi - Ankara Tez Yöneticisi : Dr. Gökhan ÇAPO?LU Bu tezin amacı, Türk Lirası' nm konvertibilitesini, 1980 yılından beri Türkiye'de uygulanmakta olan ekonomik politikaların ve hükümetin 1989 Ağustosu fnda yürürlüğe koyduğu 32 sayılı resmi kararnamenin ışığı altında değerlendirmektir. Bu amaçla tezin ilk bölümünde konvartlbilitonin tanımını, çeşitlerini ve gerekli önkoşullarını içeren teorik bilgi verilmiştir. Bunu takip eden bölümde ise Türk Lirası 'nm konvertibilitesi gerekli önkoşulların ışığı altında incelenmiş ve bu koşulların hiçbirinin tam olarak sağlanamadığı anlaşılmıştır. Bundan dolayı Türk Lirası 'nın konvertlbiliteden uzak bir konumda olduğu, önkoşullar sağlanmadan geçilecek konvertibilitenin de TÜrk ekonomisi açısından başarılı ve de sürekli bir atılım olamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONVERTIBILITY : THEORY AND EVALUATION OF TURKISH LIRA CONVERTIBILITY By Mehmet Zafer BAYSAL MBA Thesis Bil kent University - Ankara Supervisor s Assist. Prof. Gökhan ÇAPOÖLU The purpose of this thesis is to evaluate the convertibility of Turkish Lira in the light of economic policies in Turkey since 1980 and the recent regulations which are announced by the government in August, 1989 known as 'Decree no: 32 *. For this purpose in the first part of the thesis a theoretical framework is established where the definition, the types, and the prerequisite conditions for convertibility are presented. In the following part of the thesis the convertibility of Turkish Lira is investigated in the light of the prerequisite conditions and it is found out that none of these conditions were present in Turkey, therefore, it is concluded that Turkish Lira is far away from convertibility since shifting to convertibility before fulfilling these conditions will not provide a successful and sustainable progress for Turkish economy. IV