Toplam kalite kontrolü ve ISO 9000 kalite güvence sistemi
Total quality control and Iso 9000 quality assurance system
  1. Tez No: 34705
  2. Yazar: FARUK GEYİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışmada öncelikle kalite, kalite kontrol, kalite yönetimi, kalite sistemi gibi kavramlar açıklanmıştır. Burada amaç, kalite güvencesine başlarken bu kavramların klasik anlamlarından ziyade, yeni kalite yaklaşımının anlaşılmasını sağlamaktır. Ayrıca kalite ve maliyet arasındaki ilişki analiz edilmiş ve kalitesizlik maliyetleri incelenmiştir. Bölüm 2' de Toplam Kalite Kontrolü' nun ne olduğu, tarihçesi; Deming, Juran, Feigenbaum, Ishikawa ve Crosby 'nin kalite ile ilgili yaklaşımları verilmiştir. Toplam kalite kontrolün nasıl kurulacağı ve prensiplerinin neler olduğu açıklanmıştır. Ayrıca kalite çemberleri ve tam zamanında üretim sistemi kalite açısından incelenmiş ve bunların toplam kalite kontrolü ile ilişkisi incelenmiştir. Bölüm 3' de Kalite Güvence Sistemi incelenmiş, çağdaş sistem anlayışı ve bu sistemin kurulmasına yönelik çabalar açıklanmıştır. Kalite güvencesine etki eden faktörler üzerinde durulmuş ve kalite güvencesinin kapsam, hedef ve yararları açıklanmıştır. Bölüm 4' de Kalite güvencesini sağlayan standartlar olan, ISO 9000 standarları açıklanmıştır. Bu standartlar ISO 9001, ISO 9002, ISO 9003, ISO 9004 ve ISO 9005*dir. Bu bölümde ISO 9004 ve ISO 9005" in ne olduğu kısaca açıklanmış, fakat ISO 9001 tam olarak verilmiştir. ISO 9002 ve ISO 9003 aynı zamanda ISO 9001 kapsamında olduğu için ayrıca verilmemiştir. Bölüm 4' de ISO 9000 kalite güvencesi sisteminin standart maddeleri tek tek açıklanmıştır. 20 maddeden oluşan bu açıklama aynı zamanda en kapsamlı standart olan ISO 9001* in açıklaması niteliğindedir. Uygulama olarak Üretim ve Tesiste Kalite Güvencesi Modeli olan ISO 9002 seçilmiştir. Bu uygulamada Kalite Güvence Sistemi Elkitabı ile Prosedür ve Formlar Elkitabı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study first of all quality control, quality management and quality systems will be explained. The aim is to make the quality approach to be understood isntead of giving the classical definitions. The relation between quality and cost is analized and the cost of the lack of quality is examined. In chapter 2 total quality control is defined, historical development is given; Deming, Juran, Feigenbaum, Ishikawa and Crosby's approach is explained. It is explained that how the total quality control system is established and what the prenciples of TQC are. Also Quality Circle and Just In Time productian system are studied from the point of quality approach and the relation between these and TQC is explained. In chapter 3 quality assurance systems is defined, the modern system approach and how to establishe it is detailed. All the factors that effect the quality assurance are pointed out and its content, abject and advantage are explained. In chapter 4 the standarts which give quality assurance are ISO 9001, ISO 9002, ISO 9003, ISO 9004 and ISO 9005 that are known as ISO 9000 series are explained. At the begining of this chapter it is summerised that ISO 9005 and ISO 9005 mean but ISO 9001 is examined in detail. It is not mentioned about ISO 9002 and ISO 9003 because of that ISO 9001 contains them. In chapter 4 ISO 9000 quality assurance system elements are explained one by one. This explains ISO 9001, which consists of 20 standarts, as most general standard. As an example model ISO 9002 quality assurance in production and installation is chosen. A Quality Assurance System Handbook and a Procedures and Forms Handbook that are prepared in this study are given.