Yüksek mukavemetli betonlarla ilgili bir irdeleme
- Tez No: 34706
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY GÜNDÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu çalışma CEB (Avrupa Beton Komitesi) ve FIB (Uluslararası Öngerme Birliği) tarafından 1988 yılında yayımlanan Yüksek Mukavemetli Beton adlı rapor baz alınarak hazırlanmıştır. Yüksek mukavemetli betonlarla (YMB İng. Kıs. H.S.C.) ilgili ulusal ve uluslararası standartlarda spesifik bilgiler ve tasarım kuralları yok denecek kadar azdır. Bu rapor dahilinde sunulan derlenmiş bilgilerin bundan sonra bu konu ile ilgilenecek araştırmacı ve uygulamacılara yardımcı olacağı umulmaktadır. Mukavemeti 60 N/mm^ ile 130 N/mm^ arasında olan betonlar yüksek mukavemetli beton olarak anılmaktadır. Bu aralıktaki mukavemet değerlerine sahip betonlar bu çalışmanın ilgi alanındadır. Betondan yüksek mukavemet elde etmet için aşağıdaki yöntemler önerilmektedir. i. Toplam geçirgenliğin azaltılması ii. Gözenek genişlik dağılımının kontrolü iii. CSH ürünlerinin kalitesinin yükseltilmesi Burada dikkat edilecek hususlar şöyle özetlenebilir; i. Düşük su/çimento oranı ii. Plastifıyanlann kullanılması iii. Mukavemeti yüksek çimento kullanımı iv. Silis dumanı, uçucu kül ve puzolanın kullanılması. Bu parametreler düşünülerek yapılanan deneylerde yüksek mukavemetli betona ait hidratlaşma ısısı, yorulma, basınç mukavemeti, çekme mukavemeti, sünme ve rötre değerleri karşılaştırılmalı olarak anlatılmıştır. Yüksek mukavemetli tasarım basınç mukavemeti, kayma mukavemeti ve diğer parametreler üzerinde ampirik ifadeler elde edilmiştir. Çalışmanın sonunda; Yüksek Mukavemetli Betonla ilgili Türkiye'de yapılan bazı araştırma ve uygulamalardan bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is related on State Art Report named“High Strength Concrete”issued on 1988 by CEB (Comite Euro-Internationale du Beton) and FIB (Federation Internationele de la Precontrainte) There are so few specific information and design rules among national standarts about High Strength Concrete. It is hoped to help to the researchers and operators who are interested on this subject by the information given in this report. Concretes have between from 60 N/mm2 to 130 N/mm2 compressive strength are called as High Strength Concrete. At this report we are interested in the concretes having the strength in this interval. Based on the strength controlling parameters three corresponding paths migth be taken to increase the strength of cement paste and cement-based materials, i. decrease of total porosity ii. Improved pore size distribution, ie reduction of maximum and avarage pore size and also elemination of large griffith flows. iii. improved qualty of CS Hydration products. As a consequance, the pillars of practical min. design for HSC are; i. reduced w/c ratio ii. extensive use of plasicizers iii. application of cement with a high strength potential vi. application of pozzolans and in particular silica fume (SF) In the experiments on which these parameters are cared have been explained about hidratation temparature, fatigue, compressive strength, tensile strength, shrinkage and creep values of High Strength Concrete. Some Mathematical formulas have been obtained about the design comprassive strength, shear capacity and strength and the other parameters of High Strength Concrete. At the end of the study; are given some applications and researches of High Strength Concrete in Turkey. XI