Karma kolonlu yüksek yapıların deprem etkileri altında incelenmesi
Examining high rise structures with composite columns under earthquake loads
- Tez No: 166396
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ HASGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
KARMA KOLONLU YÜKSEK YAPILARIN DEPREM ETKİLERİ ALTINDA İNCELENMESİ ÖZET Günümüzde büyük metropollerde, özellikle iş ve ticaret merkezi olan bölgelerde arsa yetersizliği nedeniyle yüksek yapıların inşaası kaçınılmaz hale gelmiştir. Endüstri, sanayi ve ticaret iş kollan metropollerde kalan dar arazilerin en verimli şekilde kullanılıp ofis binaları ve iş merkezleri haline getirilmesi için inşaat sektöründen sürekli talepte bulunmaktadır. 1900'lü yılların başından sonra, bu taleplerden dolayı yüksek yapılar yaygınlaşmaya başlamış, teknolojinin de kullanımıyla yükseklikleri her geçen gün artma eğilimi göstermiştir. Yapı yüksekliği ve mimarisi talepte bulunan şirketler için aynı zamanda bir prestij kaynağı halini almıştır. Bu tür yapılarda, taşıyıcı yapı malzemesi olarak önceleri çelik kullanılmış, daha sonraları yüksek mukavemetli betonlar elde edilebilmeye başlandığında sağladığı ekonomiden ve bazı avantaj lanndan dolayı çeliğin yerine beton da tercih edilmeye başlanmıştır. Çelik ve beton malzemesinin yüksek yapılarda ayrı ayrı kullanımı fazla uzun sürmemiştir. Sürekli olarak daha fazla yükseklik talebi, mühendislerde, bu iki malzemenin avantajlarım birleştirerek yapılar oluşturma fikrini doğurmuştur. Bu çalışmanın amacı karma kolonlara sahip yüksek yapıların deprem etkileri altında davranışlarını incelemek, perdeli yapılarla karşılaştırmak ve eleman bazmda karma kolonu inceleyerek, karma kolon için karşılıklı etkileşim diyagramı oluşturan bilgisayar programı geliştirmektir. İlk olarak birinci bölümde, karma yüksek yapıların kullanım alanları ve avantajları anlatılarak tez çalışmasına giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, karma yapıların geçmişte kullanımları, mevcut yapılar arasındaki yerleri ve bu yapılarda kullanılan yapı elemanlarının ve yapı sistemlerinin özellikleri anlatılmış, mevcut modern karma yüksek yapılardan önemlileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, karma kolonlar ve çeşitleri ayrıntılı olarak incelenmiş, karma kolonların karşılıklı etki diyagramlarının elde edilebilmesi için geliştirilen bir bilgisayar programı verilmiştir. Ayrıca örnek bir karma kolon kesiti, farklı yönetmeliklere göre, farklı hesap yaklaşımlarıyla hesaplanmış, geliştirilen programın sonuçları ile yönetmeliklerden elde edilen sonuçlar karşılaştınlmıştır. Ek olarak, Eurocode 4'e (Avrupa Yönetmeliği 4) göre karma kolonların yangın dayanımları ile ilgili bilgi verilmiş ve örnek bir kesitin yangın dayanımı hesabı yapılmıştır. Dördüncü bölümde, üç boyutlu betonarme perdeli bir yapı ile bunun yerine geçebilecek kısmi karma kolonlu bir yapının karşılaştırmalı incelemesi yapılmış, ivme spektrumu ile modal analiz yapılarak yapının yatay yükler altında tepkileri ve yerdeğiştirmeleri hesaplanmıştır. Beşinci bölümde ise sonuçlar verilmiştir. XVSonuçlar şu şekilde özetlenmektedir: Karma kolonlar, yüksek yapılarda betonarme perdelerin yerine kullanılabilmekte ve böylece perdelerden kolona geçişte kazanılan boşluklar yapının giriş katlarında mimari açıdan önemli esneklikler sağlamaktadır. Perde elemanlarının yerine yapıda karma kolon kullanıldığında, deprem yükleri altında elde edilen kat ötelenme değerleri, yönetmelikçe verilen sınır değerleri aşmamaktadır. xvı
Özet (Çeviri)
EXAMINING HIGH RISE STRUCTURES WITH COMPOSITE COLUMNS UNDER EARTHQUAKE LOADS SUMMARY Recent days, being used as business, shopping and entertainment centers, high-rises are very important for a metropolis. Industry and trade professions are demanding an efficient usage of limited remaining available areas in the cities by building office towers and business centers. Thus in early 1990's, tall structures started to become widespread and with the help of new developing building technologies, height of buildings gained a tendency to increase. Architecture and height of a building become a prestige sign for the firms requiring those-high rise buildings. In the beginning, steel was used as the structural material and then by the development of high strength concrete, because of the economy gained by low cost and some other advantages, concrete buildings started to be considered instead of steel ones. The separation of steel and concrete in the construction of high-rise buildings finished shortly. The continuous request of higher buildings, brought forth the idea of building structures using advantages of both material at the same time among engineering communities. The purpose of this study is to examine behaviours of high-rise structures under earthquake loads, to make a comparison between structures with shear walls and developing a software which forms an interaction diagram by studying composite columns as a single member. In the first section, an entrance made to the thesis by describing the usage areas and advantages of composite structures. In the second section, the usage of old tall structures, a comparison to the recent buildings and specifications of the structural members and systems explained and a detailed study of a few of present important tall structures made. In the third section, a detailed study of composite columns and types made, and a software, developed for forming an interaction diagram is given. Further more, an example of composite column has been solved due to different regulations, using various calculation methods. After all, a comparison of the results between the program developed during the study and other methods is given. In addition, information about fire resistance of composite columns is given according to Eurocode 4 and an example composite cross section is calculated for fire resistance with the regulations of Eurocode 4. In the forth section, one reinforced concrete structure with shear walls and the same structure using composite columns instead of shear walls are studied and the structures are solved for modal values and displacements with response spectrum. Then, the results under lateral loads compared each other. In the fifth section the results are discussed. xvnThe results are summarized as follows: Composite columns can be used as lateral force resisting members instead of shear walls in high rise structures, so that it provides architectural flexibility, there could be openings and columnless spaces at the entrance floors of high rise. The limited story drifts due to the earthquake code are satisfied when the composite columns are utilized instead of the shear walls. xvm