Müzikal oyunlarda müziğin tiyatral öğeye katkısı
The addition of music to theatral element in musical plays
  1. Tez No: 347062
  2. Yazar: SERTAÇ CINDIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
“Müzikal Oyunlarda Müzigin Tiyatral Ögeye Katkısı”konulu bu arastırmada, insan ve müzik iliskisi, müzigin tiyatroda nasıl kullanıldıgı, dünyada ve Türkiye'de müzikalin tarihi gelisiminden, Türkiye'de sahnelenen müzikallerden ve bu müzikallerde emegi geçen bestekârlar hakkında bilgi verilmeye çalısıldı. Darülbedayi ve stanbul Sehir Tiyatroları kurulusları hakkında bilgi verildikten sonra, sahnelenen oyunların kronolojik sıralaması yapıldı ve oyunlar hakkında yapılan yorumlar incelendi. Baslangıçtan bugüne müzikallerde oynamıs ve halen oynamakta olan sanatçılarla yapılan röportajlar yardımıyla, müzikalin dünkü ve bugünkü durumu hakkında bilgi edinilmeye çalısıldı. Bu arastırmanın bir sonucu olarak, müzikal oynamak ve sahnelemek için, olanakların yeterli olmadıgı saptandı. Yapılan röportajların ortak noktası, Belediyelerin bu konuya daha fazla ilgi göstermesi ve ödenek ayırması konusuydu.
Özet (Çeviri)
In this research about the addition of music to theatral element in musical plays, it was tried to give information about the music and human relationship, how music is used in theatre, historical development of musical in the world and in Turkey, staged musicals in Turkey and the composers who efforded in those musicals. After giving information about the foundations of Darülbedayi and Istanbul Municipal Theatre, chronological order of staged plays was done and the conversations was investigated about these staged plays. The conversations about the artists played in these musicals were added to this research. It was tried to get information about the past and present day conditions of musicals by the help of the conversations made with artists who acted in musicals in the early years and those who still act nowadays. As a result of this research, it was determined that the possibilities to stage and play musicals were not satisfactory. The main subject of the talks gathered on common was more interest and more allocations must be given by the municipal.