Termoplastik esaslı makina parçaların imalinde kullanılan enjeksiyon kalıplarının soğutulması
  1. Tez No: 34708
  2. Yazar: NİLGÜN TURGUT ( AKBAŞ )
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Plastik enjeksiyon üretim yönteminde kalıplar çok önemli bir yer tutmaktadırlar. Hassas ve düzgün yüzeyli plastik parçaları elde etmek için (kalıpta oluşan çarpıklık, yüzey çöküntüleri, sonradan çarpılma vb... hataların oluşmaması için ) kalıp soğutma işlemlerine dikkat etmek gerekir. Soğutma işlemlerinde: -Parçalara uygun kanal geometrileri seçilir. -Uygun soğutma süreleri malzemelerin özelliklerine göre belirlenir. Enjeksiyon parçalarının kalıplarına açılan soğutma kanallarının geometrileri dairesel veya dörtgen kesitli olabilir, bu kanallardan su, yağ vb akışkanlar geçirilerek soğutma işlemi sağlanır. Bu çalışmanın ana konusunu soğutma işlemlerinin teorik hesapları ve uygulamalarının bilgisayar yardımı ile çözümlerinin incelenmesi oluşturmaktadır. - 2 -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the method of producing plastic injection, moulds take a very important place, it is neccessary to be carefull in the processes of mould cooling to obtain sensitive and smooth surface segments ( not to be formed faults that deformity which is formed on the mould ; collapses of surface ) In the process of cooling: -Suitable canal geometries are selected for segments -Suitable cooling times are determined by properties of the materials Geometries of cooling canals which are on the moulds of segment can be rectangular or circular section. Cooling of moulds are provided by the fluids like water, oil i.e. which flow throughoat this canal. Solving theorical calculations and applications with computer are the main subject of this work. - 3