Demir esaslı toz metal parçalarının yüksek frekanslı indüksiyon cihazı ile kaynağının yapılması
- Tez No: 373785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sıcak soğuk presleme, döküm ve talaşlı imalat yöntemlerine alternatif olarak geliştirilen toz metalürjisi işlemi, günümüzde birçok alanda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Dişli çark, burç, otomotiv, uzay ve uçak sanayisi genel kullanım alanlarına girmektedir. Toz metal parçaların sinterleme işlemi sürekli atmosfer kontrollü fırınlar içerisinde yapılır. Özel parçaların imalatında klasik sinterleme yöntemlerine alternatif olarak, mikrodalga, indüksiyon, lazer, spark plazma gibi hızlı ve yeni sinterleme yöntemleri kullanılmaktadır. Metal veya termoplastik malzemeleri birbiri ile birleştirmek için genellikle kaynak yöntemi kullanılmaktadır. Genellikle çalışma parçalarının kaynak yapılacak kısmı eritilir ve bu kısma dolgu malzemesi eklenir, daha sonra ek yeri soğutularak sertleşmesi sağlanmakta, bazı hallerde ısı ile birleştirme işlemi basınç altında yapılır. Kaynak yöntemleri, elektrik ark, gaz altı, oksi-asetilen, elektrik direnç, enerji ışın, katı hal kaynakları gibi farklı ana başlıklar altında toplanmaktadır. Son zamanlarda kullanım alanı hızla genişleyen kaynak türü olarak indüksiyon kaynağını incelediğimizde, genel olarak 450 kHz'lik yüksek indüksiyon jeneratörü kullanımı ile bu kaynak gerçekleşmektedir. Yüksek frekanslı indüksiyon sistemi, saç parçaların ısıtılıp birleştirilmesi sayesinde dikişsiz boru üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde, toz metal parçaların kaynak yapılması sağlanmaktadır. Fakat indüksiyon ile toz metal parçaların kaynak yapılması konusunda literatürde ciddi bir açık bulunmaktadır. Yapılan çalışmada genel olarak 450KHz'lik yüksek frekans ile yapılan indüksiyon kaynağına alternatif olarak ultra yüksek frekanslı (900kHz) indüksiyon sistemi ile demir esaslı toz metal (TM) parçaların kaynak işlemi gerçekleştirilmiştir. Kaynak yapılan TM numunelerin, mekanik testleri, yoğunlukları incelenmiş. Elde edilen kaynak bölgesinin mikro yapı ve SEM görüntüleri çekilmiştir. Elde edilen numunelerin incelenmesi sonucunda, çok temiz bir kaynak yüzeyinin yanı sıra yüksek mekanik özelliklere sahip bir kaynak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hot and cold forging, casting and machining methods developed as an alternative to the powder metallurgy process, is widely used in many areas today. Gear wheels, bushings, automotive, and aerospace industries enters into general usage areas. Powder metal parts sintering process is carried out continuously in controlled atmosphere furnaces. In the manufacture of special items as an alternative to conventional methods of sintering, microwave, induction, laser, spark plasma sintering method is used as the new speed. Metal or thermoplastic materials to combine with each other welding method is used often. Generally workpieces to be welded portion is melted and the filler portion is added, then the splice is cooled to harden, in some cases, thermal bonding process is performed under pressure. Welding processes, electric arc, gas metal arc welding, oxy-acetylene, electric resistance, energy rays, such as solid-state sources are grouped under different headings. Recently, the rapidly expanding use of space resources when viewed as a type of induction welding, generally 450 kHz high induction generator is realized with the use of these resources. High frequency induction system, hair is heated by a combination of parts are used widely in the production of seamless pipes. Nowadays, powder metal parts is provided by the source. But indüskiyo welding with powder metal parts are a serious gap in the literature. In studies performed with high frequency induction welding 450khz'lik generally as an alternative to the ultra high frequency (900khz) induction system and the iron-based powder metal (PM) of the welding process was carried out. PM welded samples, mechanical tests, concentrations examined. The resulting micro-structure of the source region and SEM images were taken. From an examination of the samples obtained, a very clean surface as well as the source resource is obtained having high mechanical properties.