Çok boyutlu tesis yerleştirme problemi için hiyerarşik bir model ve çözüm metodu
- Tez No: 34726
 - Danışmanlar: PROF. DR. TURAY GÖKÇEN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Tesis yerleştirme problemi, departmanların birbirleriyle olan pozisyonlarına bağlı olarak verilen bir amacın optimize edilmesi ve departmanların (istasyonların, parçaların, faaliyetlerin vb.) optimal yerlerinin belirlenmesiyle ilgilenmektedir. Tesis, tek katlı bir bina, çok katb bir bina veya bir kompleks içinde tek veya çok katlı binalardan oluşabilir. Karşılaşılan problem, mevcut bir tesis içine yeni bir departmanın eklenmesi veya tamamen yeni bir tesisin tasarlanması olabilir. Yerleştirme problemi, 1900'lerin başından bu yana oldukça önem taşımaktadır. Çözüm prosedürü, karmaşık matematiksel modellerden elde edilmiştir. Mevcut prosedürlerin birçoğu, sadece tek katlı tesisteki departmanların yerleşimi için çözüm vermektedir. Çok katlı bir binadaki departmanların yerleşim problemi daha karışıktır ve çözümü için etüd ve yeni bir yaklaşım gerektirir. Bu tezde, çok boyutlu yerleştirme probleminin çözümüne ait hiyerarşik bir yapı oluşturulmuştur. Birbirini önemli derecede etkileyen departmanların tek bir katta yerleştirildiği kabul edilerek, her katta yerleştirilecek departmanların gruplarım bularak, problem daha küçük alt problemlere ayrılır. Orjinal problemi k alt probleme bölen (burada k arzulanan grup sayısıdır) dinamik programla esaslı bir şebeke-bölme prosedürü verilmiştir. Bu şekilde, her gruptaki departmanlar için gerekli toplam alan, mevcut alanı geçmeme kısıtı ile, farklı grupların departmanları arasındaki toplam son ilişki maliyeti minimize edilir. Daha sonra, departmanları ayrılmış bir gruba yerleştirmek üzere ilişki maliyetlerine bağlı olarak“hemen hemen iyi”çok sayıda düzlemsel yerleştirme problemi veren bir sezgisel metod geliştirilmiştir. Mevcut sezgisel metodlann birçoğu, belirli bir amaç fonksiyonuna bağlı tek bir iyi çözüm bulmayı amaçlar. Pratikte, son yerleştirme geliştirilmeden önce gözönüne alınması gereken çok sayıda sübjektif ve belirsiz amaçlar olabilir. Bu nedenle, verilen amaç fonksiyonuna göre yerleştirme tasarımcısına çok sayıda iyi çözüm sağlamak oldukça önemlidir. Bağlantı noktalarının yerleri bilinmiyorsa, çok boyutlu yerleştirme tasarımı bu noktaların da (asansörler, merdivenler vb) yerleşimi kapsamaktadır. Ayrıca, diğer gruplardaki departmanlarla ilişkili departmanlar, yerleşmiş bağlantı noktalarına göre atanmalıdır. Bağlantı noktalarının yerlerine ait sayı ve bilgilere bağlı olarak, bu yerleştirme/atama problemi için çok sayıda prosedür geliştirilmiştir. Son olarak, uygun alt problemler için farklı sezgisel metodlan ve prosedürleri kullanarak çok boyutlu yerleştirme problemi için genel bir çözüm yapısı sunulmuştur. Bu yapı ve sezgisel metodumuzun performansı ile mevcut metodlann (düzlemsel problem için) performansı karşılaştırılarak, bunların geniş ampirik değerlendirilmesi yapılmıştır. Ampirik değerlendirmelere göre, sunulan prosüdürler iyi bir performans göstermekte ve oldukça“iyi”çok sayıda yerleştirme vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The facility layout problem deals with the determination of the optimal locations of departments (stations, items, activities,etc.) within a facility, optimizing a given objective that depends on the relative position of the departments. The facility can be a single-floor building, a multi-story one, or it can comprise of a number of single or multi story buildings within a given complex. The problem encountered could range from adding a new department within an existing facility to designing a totally new facility. The layout problem has been of importance since the early 1900's. The solution procedure have evolved from using iconic models to complex mathematical programming models. Most of the existing procedures caa only solve for the placement of departments in a single floor. The problem of locating departments in a multi-story building is more complex and requires a study and a new approach for its solution. Although much work has been done for solving the planar layout problem, little has been done for solving the multidimensional problem. In this day and age where land prices are high and space availability is limited, multi-storied facilities are being planned more frequently. This motivates the need for developing procedures for solving the multidimensional layout problem optimally. This problem, being an extension of the planar problem, is also NP-complete. Hence, a large layout problem in a multi-story setting can be solved as a quadratic assignment problem. In this dissertation, we provide a hierarchical framework for the solution of multidimensional layout problem. Assuming that departments that interact heavily should be located on one floor, the problem is decomposed into smaller subproblems by finding groups of departments that should be located on each floor. A dynamic programming based network-partitioning procedure is presented which partitions the original problem into k subproblems (where k is the number of groups desired) such that the resulting total interaction cost between departments of different groups is minimized, with the constraint that the total space required by the departments in each group does not exceed the available space. The approach here provides two benefits: 1. a large problem is broken up into k smaller problems which are relatively easier to solve, and 2. the interaction cost between departments within each group can be considered again as being directly proportional to the distance between them, thus eliminating the nonlinearity in the cost function. The partitioning problem mentioned here is the generalized network partitioning problem. This is because the interactions between departments can be represented by a network where the nodes represent departments, the weight on the nodes represent the space requirements, and the arcs represent the interactions between department pairs. Hence, first stage of the algorithm is to find m groups such that the total node weight in any group does not exceed a specified limit. XIWe next develop a heuristic which provides a number of solutions to the planar layout problem, which are“almost equally good”in terms of interaction costs, to place departments in a partitioned group. Most of the existing heuristics attempt to find one good solution based on a quantifiable objective function. In practice, there may be several subjective and non-quantifiable objectives that may have to be considered before a final layout is developed. Therefore, it may be important to provide the layout designer several good solutions with regard to the given objective function. Multidimensional layout design also involves the placement of connecting points(e.g. elevators,stairwells) if their locations are not already known. We may also need to allocate departments which interact with departments in other groups to the located connecting points. Based on the number and knowledge of the location of the connecting points, we develop a number of procedures for this location/allocation problem. Finally, using the various heuristics and procedures for the relevant subproblems, we present an overall solution framework for the multidimensional layout problem. We provide extensive empirical evaluation of this framework and our heuristics by comparing how these perform with existing methods (for planar problem). The empirical evaluations show that the proposed procedures do perform well and can provide a number of different layouts that are quite“good”. Xll