Kemer yöresi tatil köyleri'nin bakım-onarım sorunlarına yönelik bir inceleme
- Tez No: 34734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTLU ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Turizm, Architecture, Tourism
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışma ; Kemer Yöresi Tatil Köylerinin, tasarım - uygulama süreci kararlarından ve kullanım evresi yaklaşımlarından kaynaklanan“bakım- onarım soranları ”m ve bu sorunların çözümüne yönelik bir incelemeyi içermektedir. Araştırma, beş bölüm ve üç ekten oluşmaktadır. 1. Bölümde ; araştırmaya konu olan sorun belirlenerek, çalışmanın“amacı, kapsamı ve yöntemi”açıklanmış,“bakım-onarım olgusu”ve çalışmada kullanılan diğer terimler tanımlanmıştır. 2. Bölüm“ de ; incelemeye veri sağlanması amaçlanmış, tatil köyleri ; konsept, kapsam ve yaşayışı ile genel anlamda tanımlanarak, ülkemizdeki uygulamalarına yer verilmiş, Turizm Bakanlığının konuya yaklaşımı ilgili yasa ve yönetmeliklerle açıklanmıştır. Kemer Yöresi Tatil Köyleri”nin, Türkiye Turizmindeki yeri ve önemi vurgulanarak, istatistiksel verilerle desteklenmiştir. 3. Bölüm“ de ; Kemer Yöresi Tatil Köylerinin. tasarım ve uygulama evresi yaklaşımları sonucu oluşan bakım-onarım sorunları belirlenmiş, şekil ve fotoğraflarla örneklenmiştir. 4. Bölüm”de ; Kemer Yöresi Tatil Köylerinin,“işletme ve bakım-onarım ilişkileri”ile ilgili izlenimler ;“bakım-onarım ekipleri”,“bakım-onarım planlamaları”ve“işletme-bakım-maliyet ilişkisi”başlıklar altında anlatılmıştır. 5. Bölüm' de ; incelemenin sonucu yer almaktadır. Ek Tde ; anket çalışmaların amacı ve kapsamı, anket yapılan tatil köylerinin yatak sayılan ve işletmeye açıldıklar yıllara göre dağılımlar belirtilmiştir. Ek 2“ de ; anket sonuçlan değerlendirilmiştir. Ek 3 ”de ; tatil köyü teknik müdürleriyle yapılan görüşümlere yer verilmiştir. Vll
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study covers maintenance problems due to the design and construction decisions and the use of buildings in holiday villages in Kemer, and an approach to solve those of problems. It consists of five chapters and three appendices. In first chapter, the problem which is subject to this study and the aim and method of the study are explained, and the consept of the maintenance and other terms which are used in the study are defined. In second chapter, it is aimed to collect data for the research. Holiday villages are defined in general according to the concept, contents and the use, and approaches of The Ministry of Tourism to the subject are explained with related clauses and regulations. The place and importance of Kemer Holiday Villages in tourism in Turkey are expressed with the support of statical data. In third chapter, the maintenance problems of Kemer Holiday Villages due to the design and construction decisions are defined, and photographs and figures are given as examples of those of maintenance problems. In fourth chapter, observations related to the maintenance approaches of managements in Kemer Holiday Villages are explained under these headings:“maintenance teams”,“maintenance programmes”and“relationships between management, maintenance and cost”. In fifth chapter, the results of the research are given. In first appendix, the aim and the contents of the questionnaires, number of beds of Kemer Holiday Villages that were surveyed and their distribution according to the opening years of the villages are stated. In second appendix, the result of questionnaires are evaluated. In third appendix, the meetings with the managers of the holiday villages are given. Wl