Deprem dayanımında mimari tasarımın önemi ve Erzincan deprem konutları
  1. Tez No: 34735
  2. Yazar: ALAZ ALBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Tez çalışmasının amacı deprem dayanımında, mimari tasarımın öneminin belirlenmesi ve depreme dayanıklı yapı tasarımında yıllarca, deney ve deneyimlerden elde edilmiş bilgilerin mimari tasarım sürecindeki çalışmalara yansımasının araştırılmasıdır. Çalışma 5 ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, deprem hakkında genel bilgiler verilmiş olup, tarihsel saptamalar yapılmıştır. Ayrıca depremin Türkiyedeki etkileride belirtilmiştir. Depreme karşı dayanımın sağlanması için yapılması gerekli asgari uygulamalar açıklanmıştır. Kapsam ve yöntem kısmında, araştırmanın sınırlan getirilmiş ve araştırmada izlenen yöntem belirtilmiştir. Depreme dayanıklılık kavramı tariflenmiş ve diğer dayanım kavranılan açıklanmıştır. Birinci bölümde, deprem oluşum nedenleri, deprem dalgalan ve deprem bileşenleri incelenmiştir. Aynca zemin yapısının deprem hareketine etkisi ve deprem sırasındaki yapı davranışına değinilmiştir. Bu bölümde karmaşık jeofiziksel tanımlamalar yerine sade ve hareketi kısaca tanımlayan açıklamalar yapılmış ve şekillerle desteklenmiştir. İkinci bölümde, deprem dayanımında mimari tasarım süreci ve bu süreç içersinde oluşturulan ürünlerde dikkat edilecek hususlar belirtilmiştir. Deprem dayammındaki temel ilkeler, depreme dayanıklı mimari tasarımdaki temel ilkeler (basitlik, simetri, hafiflik, vs.) açıklanmıştır. Aynca bölümde yapı elemanlarının deprem hareketi karşısındaki davranış lan ve taşıyıcı sistem tasanmmda izlenecek yollarda incelenmiştir. Bölüm sonunda şekillerle yapılmış bir özet kısmı eklenmiştir. Üçüncü bölümde, deprem bölgelerinde korunmaya yönelik fiziksel planlama kararlan ve bu kararlann uygulama süreci olan imar planlan araştınlmış. Aynca alınacak önlemler ve alınacak önlemlerin sonuçlan irdelenmiştir. viThe fourth chapter, presents the earthquake in Erzincan on April 13, 1992 and the new settlement, which has been decided to be quake-resistant. This chapter also examines the basis of design of new dwellings. The Fifth chapter is the last chapter, which gives the conclusion of the reasearch. The issuses which previously examined in the 2nd. 3rd. and 4th. chapter are summarized and concluded. And also the measures of being quake-resistance is repeated generally. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this thesis is to examine the importance of architectural design in the aspect of earthquake resistance. This research has 5 main chapters * The introduction, briefly, gives general information about the earthquake, and historical fixation about it. And also, the appearance of eartquake in Turkey is examined. At the end of this part minimal measures, which are taken in order to make structure, resistant to earthquake, are described. The comprehension and method defines the limits and the methods of the research. Also the phenomenon of quake-resitant and other resistances are defined. In the first chapter, firstly, the existing reason of earthquake, earthquake waves and the components of earthquake are examined. Also the relations between soil structure and earthquake, the building structure and earthquake are touched on. In this chapter, in order to make phenomenon clear and understandable all of the geologic terms are simplified. The second chapter, explains the period of architectural desining in earthquake resistance and important points of the products which were produced in this period. Also the main points, the basis of earthquake resistance and the architectural design criterias, are described. On the other hand, the elements of building and the designing of structural system are examined. This chapter generally summarized with graphics, at the end of chapter. In the third chapter, the measures of earthquake prevention, in the physical planning and the application period of these measures are examined with maps and graphics. vniThe fourth chapter, presents the earthquake in Erzincan on April 13, 1992 and the new settlement, which has been decided to be quake-resistant. This chapter also examines the basis of design of new dwellings. The Fifth chapter is the last chapter, which gives the conclusion of the reasearch. The issuses which previously examined in the 2nd. 3rd. and 4th. chapter are summarized and concluded. And also the measures of being quake-resistance is repeated generally. IX