Bilgisayar destekli grafik modelleme ve yüzey modelleme esasları
- Tez No: 34733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÖZGÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bilgisayar Destekli Tasarım ve İmalat (CAD/CAM) teknolojisinde tasarım ve imalat için,endüstride bilgisayar kullanımı artan bir önem teşkil etmektedir. Mühendislik dalmda çalışan bir çok kişi CAD/CAM teknolojisinin önemini anlamıştır. Çünkü, CAD/CAM teknolojileri ile imalat geliştirme zamanı bsalacak,malryetler azalacak ayrıca imalat giivenirlüiği ve kalitesi artacaktır. Tasarım ve imalat için CAD/CAM sistemindeki ana problem imalat bilgisinin bilgisayarda nasıl temsil edileceğidir. CAD/CAM vasrtasryla,bilgi daha sonraki bilgisayar üe yapılacak iyileştirmeler için saklanmalıdır.Bu nedenle ürün bilgisini bilgisayarda sunmak ve için kullanılan tekniklerin gelişmesi çok önemlidir. Makina mühendisliğinde,en önemli bilgilerden birisi de imalatı düşünülen ürünün üç boyutlu şekfidir.Makina tasarımında CAD kullanımında üç boyutlu şeklin bilgisayarda sunulması gereklidir,bu nedenle bu tanımlamaları oluşturmak için teknikler gereklidir.Üç boyutlu şekü tanımlama geometrik model; bu şeklin oluşturulma tekniğine ise geometrik modelleme denir. Geometrik modelleme için gerekli olan teknikler iki gruba aynlmışör^aü modefleme ve yüzey modelleme. Bu tez ça1ışmasmda,ûç boyutlu şekillerin tanımlanması ve teknikleri geniş olarak açıklanmıştır Üç boyutlu şekillerin bilgisayarda oluşturma yöntemi,klasik yöntemlere göre karşdaşürılmış ve bu karşılaştırmanın sonuçlan açıklanmıştır. Özellikkyki bölümde eğri ve yüzey tanımlamalar için en yeni metodlann incelenmesine ayrılmıştır. Son bölümde ise Türkiye endüstrisinde kullanılan bazı popüler CAD/CAM sistemlerini üzerinde inceleme yapılmıştır.Bu bölümde eğri ve yüzey tanımlama metodları tarbşdmış,bu sistemlerin kullandığı modelleme metodlan üzerinde durulmuştur. Modelleme sonrasında elde edilen modelin CNC m akmalarda nasıl işleneceği konusunda çalışılmıştır. Bujgenç ve dinamik bir alan olup gelecekte yeni fikirlerin ve tekniklerin gelişmesine sahne olacaktır. Gerçekte bu tekniklerin bir üründe veya dizaynda uygulanabilmesi için daha fâzla inceleme ve çalışmaları gerektirmektedir. Özel gereksinimler özel uygulamaları berabe rinde getirecektir. Özel gereksinimler için yüzey parçalarının bMeştirilmesi,takım yolu kaydırmanın hesabı örnek olarak verilebilir. Sonuç olarak buradaki çahşmada,özel isteklerden ziyade ihtiyaçları karşılayacak yüzey tanımlamanın temeE konusunda çahşdmışör.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CAD/CAM ( Computer-aided design and manufacturing ) technology for supporting many computerized activities in design and manufacturing is now playing on increasingly important role in production industries.Many people in engmeerring have recognized importance of CAD/CAMBecause, CAD/CAM technologies will make it posible to shorten product development time and also lower the cost of development Additionalry,the reliability and the quality of product can be improved. The major problem in CAD/CAM is how to represent information on the product in a computer.Itt the case of CAD/CAM^nformation must be stored in a computer so that it can be manipulated by use of a computer. Thus the development of techniques for representing and utilizing product information in a computer is very important In Mechanical engmeering,one of the most important pieces of information in any drawing is the three-dimensional shape of productBy using CAD for mechanical design,it is necessary represent a three-dimensional shape in a computer and therefore techniques are required to construct the represantations.The representation of three-dimensional shape is referred to as a geometric model^he technique of constructing the shape is called geometric modeling. In this study,the representation of three-dimensional shapes and their techniques have been widely discussecLThe representation of three-dimensional shapes in a computer have been compared to conventional techniques and given results of this comparison.Especialry,two chapters have been an introduction to some of the current methods for curve and surface descriptions.At last section has been introduction to some of the popular CAD/CAM systems in Türkiye Industry.In this section,defining curves and surfaces methods have been discussed and focused on modeling methods.After modeling^iow can these models will be machined in CNC machine question have been studied This is a young and dynamic field with new ideas and techniques constantly appearing in the future.To actually implement these techniques in a production or design environment requires many more considerations. Specific requirements will depend upon the needs of specific applications.For specific requirementsjoining surface patches,calculating cutter path oflsets can be given as a samplcAs a resuhyn this study; it has been examined the foundation presented to create surface to meet the needs,apart from specific requirements.