Smilax excelsa L. bitkisinin içerdiği flavonoidal bileşikler
- Tez No: 34736
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA UZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada Smilax excelsa bitkisinin meyvaları flavonoidal bileşikler yönünden incelendi. Smilax excelsa bitkisinin meyvaları Kasım 1992 'de İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesine ait Arburetum' dan toplandı Bahçeköy). İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Botanik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr.Asuman EFE tarafından teşhis edilen bitki aynı üniversitenin Herbaryumunda İSTO-3926 numarası ile kayıtlıdır. Meyvalar açık havada kurutulduktan sonra kaba toz haline getirildi. Daha sonra kaba toz haline getirilen materyalin %5'lik infüzyonu üzerinde fitokimyasal ön denemeler yapıldı. Bu denemeler meyvaların flavonoidal bileşikler açısından zengin olduğunu gösterdi. Kaba toz haline getirilen Smilax excelsa bitkisinin meyvalar mm içermiş olabileceği flavonoidal bileşikler dışındaki diğer bileşenleri uzaklaştırmak için bir ön ekstraksiyon yapıldı. Flavonoidal bileşikler meyvadan özellikle etanol ile ayrılığı için hekzan ve kloroform ile ekstraksiyondan sonra etanol ile de ekstraksiyon yapıldı. Ekstre düşük basınçta koyu şurup kıvamına gelinceye kadar yoğunlaştırıldı. Yoğunlaştırılan ekstreye etilasetat-su partisyonu uygulandı. Elde edilen etilasetat ekstresi üzerinde yapılan ince tabaka kramotograf isi flavonoidal bileşiklerin varlığını gösterdi. VElde edilen etilasetat ekstresi Egger çözüzü sistemi (2:1 CHCl3/EtOH) ile şişirilen poliamid kolona yerleştirildi. Elüsyona bu sistemle başlandı. Giderek artan oranlarda etanol ve suya geçildi. Kolondan 115 adet fraksiyon toplandı. İki bileşik (Fj ve F2) elde edildi. Bu bileşikler preparatif ince tabaka kromatograf isi ve sefadeks kolon- kromotograf isi uygulanarak saf laştırıldı. Saf olarak elde edilen flavonoidal bileşiklerin yapıları ÜV Spektrumları ve standart ile kıyaslama yapılarak saptandı. Bileşik Fi' in Kersetin-3, 3' -dimetil eter olduğu saptandı. Bileşik F2'nin Kersetin-3 -O-glikozid olduğu saptandı. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fruits of Smilax excelsa L. were examed for flavonoids. The fruits of Smilax excelsa L. were gathered in November 19 9 2 from Istanbul University Forestry Faculty Arburatum in Bahçeköy. The plant was identified by Assoc. Prof.Dr.Asuman EFE and is registered in Istanbul University Forestry Faculty Herbarium with the number İSTO-3926. The fruits were air dried and ground. A %5 infusion of the material was used phytochemical determinations. These experiments showed that the fruits are rich in flavonoidal compounds. The ground fruits were extracted first with n-hexane, then with chloroform to remove compounds other than flavonoids. Ethanol was used to extracts the flavonoidal compounds from the fruits. The extract was concentrated to a thick syrup under vacuum. To this concentrated extract ethylacetat -water partition was applied. The TLC chromatogram of the ethylacetat showed the presence of flavonoidal compounds. The ethyacetate extract was fed to a column containing polyami'de expanded with the Egger Solution (2:1 CHCl3/EtOH). Elution was started with this system, then EtOH, EtOH/Water mixtures end water were used respectively, and 115 fractions were collected. Two compounds {F1 and F2) were obtained from these fractions. The compounds were purified using Thin Layer and Column chromatography. The purified compounds were identified by comparing with standards, UV Spectroscopy. Compound Fx was identified as Quercetin-3, 3' -dimethyl ether. Compound F2 was identified as Quercetin-3 -O-glycoside. VII