Anadolu Selçuklu mimarisinde kemerlerin analitik incelenmesi
  1. Tez No: 34751
  2. Yazar: MİNE ÖZKARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRÜN ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET İnsanların büyük açıklıklı mekanlarda olma isteğinin yapx tasarımına etkilerinin ilk uygulaması kemerlerdir. Bu ça lışmada kemerlerin tarihsel süreç içindeki gelişimi araş tırılmış bilinen biçimlerine göre sınıflandırılmasının yanında kemerlerin geometrisine göre yeni bir sınıflandı rılma yapılmıştır. Kemerlere etkiyen yükler ve bu yükler altındaki kemer davranışı Anadolu Selçuklu devri yapıla rından Konya İnce Minareli Medrese, Sahipata Hanikahı ve Divriği Ulu Camii örneklerindeki bazı kemerlerde incelen miştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The needs of people to live in large spaced closed areas were first accomplished by the developments of the arches. In this work the historical evolution of arches are searched and besides the classification according to their form, a new classification according to their geometry is proposed. The behavior of the arches to the imposed loads are investigated in some of the arches of the buildings of Anatolian Seljuk's Era; Medresse of Thin Minaret and Hanigah of Sahipata in Konya and Ulu Mosque in Divriği.