İşletme eksiklerinin trafik kazalarındaki etkisinin araştırılması
- Tez No: 34750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN BAYRAKDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışma, karayollarımızda meydana gelen trafik kazalarına neden olan faktörlerin belirlenmesindeki eksikliklerin giderilerek kaza sayılarının azaltılmasının sağlanması için yapılması planlanmış bir araştırma projesidir.Bu proje kaza faktörlerinden yol, çevre ve işaretleme eksikliğinin neden olduğu kazaların belirlenmesi en önemli hususu teşkil etmektedir.işletme eksikliği olarak tanımlanabilecek bu faktörlerin ortadan kaldırılması ile kaza sayılarında önemli azalmalar olacaktır.Zira kaza oluşumundaki en büyük etki sürücü ve yayaya verilerek, kazaların oluşumu yaklaşık Îİ95 gibi çok yüksek bir oranda insan faktörüne bağlanmaktadır, işletme koşullarının kaza üzerindeki etkileri açıkça gösterilmediğinden,kazaların önlenmesi için alınabilecek önlemlerin büyük bir kısmı da gözardı edilebilmektedir. Karayolları üzerinde işletme koşulları olarak adlandırılan yol, çevre ve işaretlemelerin tam olması, bunun yanında trafik eğitim ve denetiminde sağlanması ile karayolu üzerinde kazaya karışma olasığı,bugün bire yakın olan değerinden, sıfıra yakın değerlere inebilecektir. Bu çalışmada belirlenmiş olan bir yol kesiminde, yılda birden fazla kazanın olduğu nokta“Kara Nokta”, ya da kesimler "Kara Kesim* ile ilgili olan kazaraporları ve mevcut soruşturma dosyaları incelenerek kaza nedenleri bu bilgilere göre saptanmış, daha sonra kara nokta ya da kara kesime gerekli inceleme ve gözlemler yapılarak kaza raporlarına geçmeyen yol, çevre ve işaretleme eksikliği olup olmadığı araştırılmıştır, yapılan inceleme ve gözlem sonuçlarına göre, belirlenen noktalardaki yol kusurları, yolun geometrisindeki hatalar, çevresindeki hatalı gelişmeler ve işaretleme eksikliklerinin kazalara etkisi hakkında sonuçlar çıkarılmaya çalışılmış, bu sonuçlara göre yapılması gereken düzenlemeler ve alınması gereken önlemler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is a research project which was planned to determine the factors that result in accident taking place throughout highways and to decrease the number of those accidents. In this project, the most important factors are those which occur due to the road, envirorment and the lack of signalization. By removing these factors, there would be numerous decreases in the number of accidents. Because, 95 7. of the accidents take place due to people since the effects of management conditions over accidents can not be shown, many precawtions have been skipped. Beside this, by providing traffic education and control, the number of accidents over highways will be decreased. In this study, throughout the highways, the points where took place accidents more than 1 in a year is called as“Black Point”and by examining accident reports, the reasons of the accidents are determined and then, it is searched that whether there is any lack of singalization in these points or not. According to the results of this research, road problems in these points, the mistakes on the geometri of the roads and other signalization mistakes are determined and some precautions are explained.