Bir madde denkliği programının geliştirilmesi ve bir prosese uygulanması
- Tez No: 34752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bir kimya tesisinin tasarımında, projenin ön inceleme lerinde ve prosesin ekonomik olarak değerlendirilmesinde hesaplamaların elle yapılması, özellikle karmaşık ve geniş proseslerde uzun zaman alır ve maliyeti arttırır. Bu nedenle, bu alanda kullanılmak üzere birçok bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bunların arasından amaca en uygun programın seçilmesi, uygulama ve maliyet bakımından Çok önemlidir. Seçimin doğru yapılabilmesi için de tasarımda kullanılabilecek bilgisayar programlarının iyi bilinip, özelliklerinin doğru değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışmada, kararlı hal madde ve enerji denklikleri hazırlayan, maliyet hesaplamaları, ekonomik analiz ve optimum tasarım yapan bası proses tasarımı paket programları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ayrıca, bir kimya tesisinin ön tasarımına yönelik bir madde denkliği programı hazırlanmış ve Bütadien Saflaştırma ve Geri Kazanma prosesi ne uygulanmıştır. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the preevaluation of a project and the economical analysis of the process as a chemical process design work, manual calculations are time-consuming and increase the total cost especially for complex and large processes. For this reason, a lot of computer programs are developed to be used in this area. Choosing the best program to serve a special purpose is very important from the application and cost minimization point of view. In order to reach to a right decision, the user should well know the programs developed on the related area and evaluate their specifications correctly. In this study, a literature survey was done on process design package programs preparing steady-3tate material and energy balances and doing cost calculations, economic analyses and optimum design. Also, a 3imple 3teady-3tate material balance program was prepared and applied to the Butadiene Purification and Recovery process. X3.1