Küresel ekonomik kriz ortamında lojistik hizmet üreten firmalar için genel bir kriz yönetim modeli önerisi
Propasal of a general crisis management model for logistics service company at the global economic crisis period
- Tez No: 347514
- Danışmanlar: DR. DOĞAN KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Basit anlamda küresel ekonomik krizler; 1929 Büyük Bunalımı ile başlayıp her 10 yılda bir çeşitli büyüklüklerde tekrar etmiş, özellikle 1980-2010 yılları arasında geniş anlamda küreselleşme akımı anlayışı ile birlikte de etkisi tüm dünyaya yayılmıştır. Bu durumun son dönemdeki en önemli göstergelerinden birisi ise Amerika Birleşik Devletlerinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan ?2008 Küresel Finansal (Ekonomik) Krizi?dir. Söz konusu bu kriz; sadece meydana geldiği ülke, bölge ve sektörleri etkilememiş, küresel ekonomiye dahil tüm ülkeler ile küresel ekonominin aktörleri olan; makro bazda ülke ekonomilerini, mikro bazda ise üretim ve ticari hayatta var olan işletmeler ile özellikle bu işletmelere tam bağlı olan lojistik hizmet üreten firmaları derinden etkilemiştir.Söz konusu bu küresel krizin lojistik hizmet üreten firmalar üzerindeki; ekonomik, psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik etkileri, genel işletmelere oranla daha yoğun ve şiddetli olarak görülmüştür. Bu etkileri minimum seviyeye indirmek ve sektörü geliştirmek, Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik konumu dikkate alındığında Türk Lojistik Sektörünün gelişimi açısından oldukça önem taşımaktadır.Bu araştırma ile Türk lojistik sektörü içerisinde yer alan lojistik hizmet üreten firmaların; değişim ve gelişimini sağlayacak, yaratıcı, yeni nesil lojistik ve tedarik zinciri çözümleri üreterek sürdürülebilir kalıcı bir rekabet gücü elde edecek ve genelde her türlü kriz ve risk durumunda, özelde ise ekonomik kriz ve risk durumunda göstergeleri ve sinyalleri erkenden algılayıp ve etkili bir kriz ve risk yönetimi uygulayacak, bu yolla da krizin olumsuz etkilerini minimum seviyeye indirecek ?Lojistik Şemsiye Modeli?, diğer bir deyişle ?Beşinci Parti Lojistik? diye de adlandırabilecek bir model geliştirilmek amaçlanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Risk, Risk Yönetimi, Kriz, Kriz Yönetimi, Küresel Ekonomik Kriz, Kriz Yönetim Modeli(Lojistik Şemsiye Model),Beşinci Parti Lojistik, Vizyonerist Lojistik Ekibi, Lojistik, Lojistik Yönetimi, Tedarik Zinciri Yönetimi, Türkiye Lojistik Sektörü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSimple the global economic crisis, has a variety of sizes, begins with 1929 The Great Depression and repeated every 10 years, especially between 1980-2010 years with an understanding of current globalization its affects the whole world. The most important indicator of this situation in the last period, started in the United States and spread to the whole world