Akış tipi atölyede simülasyon dili kullanarak hat düzenleme
- Tez No: 34753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Bu çalışma, ORÜS (Orman ürünleri Sanayi) !de SIMAN benzetim dili ile yapılan, kereste ve parke fabrikasının simülasyonunu içermektedir. Ate İye üzerinde yedi ayrı performans ölçütü belirlenmiştir. Bu ölçütleri etkileyen faktörler üzerinde zaman etüdü çalışmaları yapılarak simülasyon için veri tabanı hazırlanmıştır. Mevcut sistemi iyileştirici alternatifler, kaynakların sayılarının, fırın şarj kapasitelerinin ve kuyruk disiplinlerinin değişik kombinasyonları ile ilgilidir. Dört farklı politikanın toplam 12 alt modeli hazırlanmış ve değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesinde, çoklu kriterler altında grup karar teknikleri kullanılmıştır. Tekniklerin kullanımındaki amaç, farklı kriter ve amaçların birleştirilmesine (agregation) imkan vererek en iyi alternatifi seçmektir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This study was made for Siman Simulation- language of a timber and parguet factory of ORÜS. Seven different performance measurements was dertermined on workshop and simulation data base was also prepared by studying the factors effecting on performance measurements. Alternatives which solve the problems of existing system are directly related to different combination of the number of resources, kiln charce and queue diciplines. 12 submodels belonding to the four different policies were prepared and made desicions. In order to conclude the data, group decision making under multiple criteria was used. The main purpose of using techniques is to choose the best alternative to give the possibility of agregation of different criteries and purposes.