AR-GE kaynaklı savunma projelerinin proje yaşam döngüsü süreçleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 347535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KORKMAZYÜREK, DR. C. HARUN MEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ülkelerin teknoloji alanındaki gelişmişlik seviyeleri sanayiinin, kamu araştırma kurumlarının ve üniversitelerin gerçekleştirdiği araştırma geliştirme (Ar-Ge) faaliyetinin yoğunluğu ve seviyesi ile ilgili ve ilişkilidir. Savunma sanayiinde bağımsız olabilmek ve gelişebilmek için teknoloji ile uyumlu çalışabilmek, bu kapsamda da Ar-Ge'ye dayalı tedariki gerçekleştirebilmek en önemli aşama olarak görülmektedir. İhtiyaçların hazır alım, doğrudan tedarik gibi seçenekler ile karşılanması yerine Ar-Ge çalışmaları ile sağlanması gelişmeyi ve büyümeyi desteklemektedir.Proje yönetimi sırasında proje yaşam döngüsü oldukça değerli ve kritik rol oynayan bir kavramdır. Proje yönetimi ile ilişkili olarak proje yaşam döngüsü tanımını temel olarak projede gerçekleşen faaliyetlerin sırası ve düzeni olarak ifade etmek mümkündür. Bu tanım büyüklüğü, bütçesi, geçmişi değişmeksizin tüm proje yönetimi faaliyetleri için ortak olan bir kavramdır,projenin yapılanması ile ilgili olan çalışmaların tümüne etki etmektedir.Ar-Ge projelerinde uygulanan proje yaşam döngüsü modelleri Gelişigüzel Model, Barok Modeli, Çağlayan (Şelale) Modeli, V Modeli, Çevik Geliştirme Modeli, Helezonik (Spiral) Model, Artırımsal Model ve Evrimsel Model olarak ifade edilmektedir. Araştırmada savunma sanayi için gerçekleştirilen ulusal Ar-Ge projelerinin proje yaşam döngülerinin incelenme ve model seçimini etkileyen faktörlerin görülmesi amaçlanmaktadır.Araştırma sonucunda ulusal savunma sanayiinde gerçekleştirilen farklı projelerin proje yaşam döngüsü modelleri seçimleri incelenmiş, bu seçimlerin öncesi ve sonrasındaki süreçler hakkında yapılandırılmış mülakat yöntemi ile alan araştırması yapılmıştır. Ulusal Ar-Ge kaynaklı savunma projelerinde uygulanan yaşam döngüsü modellerinin V Model, Şelale Modeli, Artırmsal Model ve Evrimsel Model olduğu görülmüştür. Bu modellerin tercih sebepleri proje büyüklüğü, projenin faaliyet alanı, projenin müşterisi gibi unsurlara göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developmentlevel of a country is related with the volume of R&D activities made by governmental research organizations and universities. Achieving R&D based procurement is considered as an important miles tone in order to be independent in defense industry.Development and growth are supported by R&D activities rather than direct purchase based procurement. Even if it is still not at desired level, national R&D activities have accelerated especially since 2005.Theterm `cycle? in life-cycle concept defines certain actions and activities within a defined time, specifically a process that contains recurrences. Project life-cycle models that used in R&D projectsarelisted as; Random Model, Baroc Model, Waterfall Model, Vee-Model, Agile Development Model, Spiral Model, Incremental Model and Evolutionary Model.Choice of project life-cycle models for different projects within national defense industry are investigated and a fieldresearchhavebeenconducted in order to find the motivation for these choices and results of those choices. Project life-cycle models of national R&D based defense projects are found to be Vee-Model, Waterfall Model, Incremental Model and Evolutionary Model. There asons for these models are investigated according to project size, field activity and customer aspects.