Türk idare sistemi, idari yargı düzeni ve ilgili mevzuatın ülkemizde teknolojik kalkınma ve AR-GE yönetimi üzerinde etkisi
The effect of Turkish administrative systemi administrative judicial order and related legislation on the technologic development and R & D management in our country
- Tez No: 347536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN ÖZKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Kamu Yönetimi, Science and Technology, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Teknolojik kalkınma ve AR-GE faaliyetlerini arttırma kavramları tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de önem kazanmıştır. Ulusal düzeyde teknoloji yönetimi kavramının aynı doğrultuda geliştirilmesi olağandır.Ülkemizde teknolojik kalkınma stratejilerinin başlıcaları İdari Vergi Mevzuatı ile idarenin icraatlarının desteklediği AR-GE teşvik mekanizması veteknoloji geliştirme bölgeleri organizasyonlarıdır. Araştırmamızın ilk bölümü Türkiye'de teknolojik kalkınma ve AR-GE yönetimi arasındaki ilişkinin tespiti üzerine literatür çalışmasından meydana gelmektedir. İlk bölümümüzde ülkemizdeki teknolojik kalkınma serüvenine de Türk teknolojik kalkınmasının daha iyi anlaşılabilmesi için yer verilmiştir. İkinci bölüm ise Türk idari sitemi ve onun ayrılmaz bir parçası olan idari yargı düzeni üzerine tanımlama açıklamaların getirildiği bölümdür. Üçüncü bölüm ülkemizde İdari Mevzuat ile iç içe AR-GE mevzuatının, AR-GE teşvik mekanizmasının unsurlarının ve teknoloji geliştirme bölgeleri organizasyonlarına dair yasal düzenlemelerin anlatıldığı bölümdür. Dördüncü bölümde araştırma ile idari dava kararları incelenmiş ve hem idarenin hem de idari yargı mercilerinin bağlayıcı kararlarının teknolojik kalkınmaya etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde teknoparkların teknolojik kalkınmadaki önemi anlatılmaya çalışılmıştır, zira altıncı bölümümüzde idari sistemin ve ilgili mevzuatın teknolojik kalkınma iiive AR-GE yönetimi üzerindeki etkilerinin teknopark firmaları üzerinden görüşme metoduyla elde edilen veriler ışığında tespiti yoluna başvurulacaktır. Görüşme metodu ile teknopark firmalarına idarenin ve ilgili mevzuatın teknolojik üretim veAR-GE faaliyetleri üzerindeki etkilerinin tespitine dair sorular sorulmuş, elde edilen cevaplar içerik analizi değerlendirilmesine alınarak katogoriler halinde dağılımlarına başvurulmuştur fikir sahibi olunmaya çalışılmıştır. Sorulara verilen cevaplar kategorize edilip puanlandırıldıktan sonra SPSS programında geçerlilik analizine tabi tutulmuştur.Sonuç ve değerlendirme bölümü olan yedinci bölümde çalışmamızda elde edilen bulgular ile teknolojik kalkınmada idarenin etkileri bütüncül bir tavırda değerlendirmeye alınmıştır. İdari sistem, mevzuat ve idari yargı ayrılmaz bir bütün olduğundan, araştırmada elde edilen bulgular bütünel doğrultulara yönlendirilmeye çalışılmıştır. Türk idaresinin, idari mevzuatın ve normatif anlamda kural getiren bir konumda yer alan idari yargı mercilerinin kararlarının; ülkemizde AR-GE faaliyetleri ile yönetiminde ve dolayısıyla teknolojik kalkınma üzerinde olumlu ve olumsuz etkilerinin mevcut olduğu tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : İdari Yargı, İdari Mevzuat,Sistem Yargı Düzeni AR-GE, Teknoloji, AR-GE Teşvik Mekanizması, Teknolojik Kalkınma
Özet (Çeviri)
The concepts, technological development and increasing R&D activities gained high importance in our country as the same is true for all over the world. It is natural in the same way that the technology management in national level was developed in the smiliar path.The basic strategies on technological development in our country are onto the R&D inducement mechnanism and the organisations of technology development areas which are supported by Administrative Tax Legislation with the actions of government administration.The first chapter of our study is composed by the literature content on determining the relation between the technological development in Turkey and R&D management. In the first chapter, the story of technological development in our country was included in order to explain Turkish technological development more comprehensive sense. The second chapter is the one which brings definitions and explainations on Turkish administrative system and its mutual part, administrative judicial order. Along with the third chapter, the administrative legislation with the nested R&D legislation, the items of R&D inducement mechanism and the legal vregulations on organisations of technology development areas was explained. In the fourth chapter, through the research done, some administrative court decisions were dealt and the effects of binding decisions of both the administration and administrative judicial authorities were on attempt to understand. After the importance of technoparks in the technological development was explained in the fifth chapter, the effects of our administrative system and related legislation on technologic development and R&D management were on attempt to understand by the data received through the interview method done with technopark firms in the sixth section. By the interview method, the questions about determining the effects of state administration and related legislation on technology management and R&D activities were directed towards the firms in technoparks, then the responses became subject for content analysis evaluation, and the frequencies of them in categories were referred in order to get idea. After the responses on the questions were categorized and successively scored, they were dealt on getting the reliability analysis in SPSS software.The seveth chapter which is the conclusion and evaluation chapter were separated on evaluating the data received in our study and the effects of administration in technological development in wholistic sense. As the items, administrative system, legislation and administrative jurisdiction are actually an entire body, the data gained were oriented in a wholistic sense as well. It is determined that Turkish administration, administrative legislation and the decisions of administrative judicial authority which brings norms, have effects on R&D activities with management and thus technological development in some positive or negative senses.Keywords : Administrative Jurisdiction, Administrative Legislation, System, Judicial Order, R&D, R&D İnducement System,Technlogical Development