Terör eylemlerinin yaygın, bölgesel ve yerel süreli yayınlara yansımalarının karşılaştırılması: Psikopolitik bir analiz
Comparison of reflection of acts of terrorism to national and local newspapers: A psycho-political analysis
- Tez No: 347546
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Siyasi açıdan çok az güce sahip ya da hiç güce sahip olmayan bazı gruplar, terör merkezli bazı taktikleri uygulamak suretiyle siyasi güçleri ve sayısal çoğunlukları ile orantısız şekilde, hedef aldıkları toplulukları istedikleri şekilde yönlendirmeyi başarabilmekte, ulusal hükûmetlere bu küçük grupların taleplerini kabul ettirebilmekte ve medya aracılığıyla, gerçekleştirilen eylemlerin duyurulması ile dünyada panik, korku ve kaygı yaratabilmektedirler.Medya terör eylemleri hakkında detayları halka ulaştırma vazifesini yaparken, bir taraftan da konu ile ilgili olarak halkta kamuoyu oluşturmakta ya da mevcut kamuoyunu güçlendirmekte ya da değiştirmektedir. Dolayısıyla halkın olayları algılayışında medyanın olaylara yer veriş şekli büyük önem arz etmektedir.Medyanın kamuoyu üzerindeki etkisinden hareketle, terör eylemlerinin yoğun şekilde yaşandığı bir coğrafyadaki insanların bu eylemlere bakışları ile, ulus çapında terör eylemlerine yönelik hâkim olan bakış açısının farklı olabileceği; bu farklılığın ise ulusal çapta ve yerel ölçekte yayın yapan medya organlarının içerik ve söylem bakımlarından analiz edilmesi ile ortaya çıkarılabileceği düşünülmektedir.Bu bağlamda, bu çalışmada ulusal çapta yayın yapan bir süreli yayın ile etnik bölücülüğe dayalı terör eylemlerinin yoğun olarak yaşandığı Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde belli dönemlerde yerel olarak, sonrasında ise bölgesel olarak yayın yapan bir süreli yayında aynı terör eylemlerini takiben yer verilen haberler bilimsel yöntemler ile karşılaştırılmıştır.Aktütün Karakoluna 1992 ve 2008 yıllarında yapılan ve çok sayıda şehit verilen iki saldırıyı müteakip, anılan ulusal ve yerel gazetelerin 10'ar günlük sayıları içerik analizi ve söylem analizi yöntemleri ile kıyaslanmış; bu verilerden hareketle de psikopolitik çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır.ANAHTAR KELİMELER : Politik Psikoloji, Terörizm, Ulusal Gazete, Yerel Gazete, Yaygın Süreli Basın, İçerik Analizi, Söylem Analizi
Özet (Çeviri)
Some groups having little or no political power can achieve to direct the communities they targeted in the way they want, make the governments accept their demands and create panic, fear and anxiety through the media, disproportionately with their political power and quantitative majority, by applying numerous terror?based tactics.While on the one hand media is bringing the details of the acts of terrorism to the public as its duty, on the other hand it can create, strengthen or change the public opinion on that issue. Therefore, the media?s style of reflecting events is of great importance for the public?s perception of terrorist acts.Taking into consideration of the power of the media on public, it is thought that the viewpoints and perceptions of local communities, living in a region where terrorist acts occur intensively, on acts of terrorism may differ from the national viewpoint and perception.In this context, news related to the same acts of terrorism appearing in a national newspaper and a local (for a certain time period local, then regional) newspaper, published in the South?East Anatolian Region of Turkey where acts of terrorism based on ethnical divisiveness occur intensively, are compared by using scientific methods.Finally, data obtained from content and discourse analyses are evaluated in the scope of political psychology and psycho?political inferences are tried to be drawn by considering these news.Keywords : Political Psychology, Terrorism, National Newspaper, Local Newspaper, Content Analysis, Discourse Analysis