Batılı kaynaklarda El Kaide ve Londra bombalamaları
Al Qaida in the western sources and London bombings
  1. Tez No: 358691
  2. Yazar: ERDENİZ ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından dünyada bir ideolojik boşluk ortaya çıkmıştır. Bu süreçte özellikle ABD ve Batı'da El Kaide tarafından gerçekleştirilen eylemler çerçevesinde Siyasal İslam konusu yaygın olarak tartışılmaya başlanmıştır. Bununla birlikte yapılan tartışmalarda bilgi eksikliği ya da önyargılardan kaynaklanan ciddi eksiklikler ve yanlışlıklar olduğu göze çarpmaktadır. Tez'de El Kaide'nin siyasal programı ve eylem stratejisi incelenmiştir. Bu bağlama tez İslam dinine ilişkin fikirlerin El Kaide tarafından nasıl manipule edildiğini ele almaktadır. Tezde 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ABD ve Batılı akademik ve düşünce kuruluşlarının terör, El Kaide ve Siyasal İslam kavramlarına bakışının yansıtılması da amaçlanmıştır. Tez'de Siyasal İslamın tarihçesi ve gelişimi ile El Kaide ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Zengin bir tarihe sahip Siyasal İslam modern bir siyasi akımdır. El Kaide ise Siyasal İslamın dışında, başlı başına radikal bir ideolojidir. Siyasal İslam ile El Kaide ve terörizm arasında bağ kurulması doğru değildir. ii Bu bir uluslararası ilişkiler tezidir. Konu incelenirken Batılı kaynaklardan yararlanılmıştır. Dolayısıyla okuyucuya ABD ve Batı'da konuya nasıl yaklaşıldığı konusunda bilgi aktarılmaktadır. Tez'de El Kaide eylemlerinin özelliklerini daha iyi anlamak amacıyla 2005 Londra Bombalamaları örnek olay olarak incelenmektedir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Siyasal İslamın Kökenleri, bu bağlamda Selefizm, Vahabizm ve Suudi Arabistan, Mevlana Mevdudi, Müslüman Kardeşler Örgütü-Hasan El Benna ve Seyyid Kutub, İkinci Bölümde Siyasal İslamın Temel Kavramları, bu bağlamda Ümmet kavramı ve İslamda Cihad Anlayışı, Üçüncü Bölümde El Kaide'nin Kuruluşu ve Özellikleri, Dördüncü Bölümde ise Londra Bombalamaları'nın arka planı, ortaya çıkışı, eylemcilerin kimlileri ve eylemin sonuçları ele alınmaktadır. Tez'in sonunda El Kaide'nin taşıdığı özellikler ile hiçbir zaman gerçekleştirilemeyecek, ancak uluslararası siyaset, ekonomi ve sosyo-kültürel alanlardaki dengesizlikler giderilmediği sürece varlığını hissettirecek ütopik bir ideoloji olduğu belirtilmektedir. Anahtar Kelimeler : 1. Köktendincilik 2. Siyasal İslam 3. El Kaide 4. Londra Bombalamaları 5. Cihad
Özet (Çeviri)
An ideological gap erupted following end of the Cold War. During this period, Political Islam has been widely discussed as a result of the El Qaida related actvities worldwide. The thesis deals with the historical background and the development of Political Islam and Al Qaida. Political Islam, which has a long history, is a modern political system. On the other hand, Al Qaida is a distinct ideology, independent from the Political Islam. It would be wrong to try to establish a relationship between the Political Islam, Al Qaida and terrorism. However, the discussions and resources on the matter in the USA and the West possess plenty of misinformation and misunderstandings due to lack of information and prejudices. The thesis studies the political programme and action strategy of Al Qaida. In this context, the thesis deals with how Al Qaida manipulates the ideas regarding the Islam. The writer of this thesis has also aimed to reflect the general belief in the USA and the West regarding Political Islam, Al Qaida, terrorism and fundementalism. The thesis also looks into the 2005 London Bombings with a view to have better understanding of the characteristics of Al Qaida. iv This is a international relations thesis. It is based on sources in the U.S. and the West. Therefore, the thesis reflects how this matter is perceived in the U.S. and the West. The thesis is composed of four chapters. The First Chapter deals with the roots of Political Islam, including Salafizm, Wahhabizm and Saudi Arabia, Maulana Maududi, Muslim Brotherhood-Hassan Al Benna and Seyd Qutb. The second chapter examines the essential terminology of Political Islam, in this context“Umma”and“Jihad in Islam”. Third Chapter deals with the establishment and the characteristics of the Al Qaida, The fourth Chapter evaluates the background and the outcome of the London Bombings and the personal characteristics of the perpetrators. At the end of the thesis, I came to the conclusion that Al Qaida is an utopic ideology which can never be realised. However, unless the international political, ekonomic and socio-cultural imbalances are fixed, the impact of the Al Qaida ideology will always be felt. Key Words : 1. Fundementalism 2. Political Islam 3. Al Qaida 4. London Bombings 5. Jihad