Jandarmanın suçu önleme kapsamında icra ettiği toplum destekli güvenlik uygulamalarının vatandaş üzerindeki etkilerinin analizi: Afyonkarahisar-Sülümenli ve Beyyazı beldelerinde örnek bir uygulama
The analysis of the impact of gendarmerie's community policing practices implemented within the framework of it's crime prevention on public: Afyonkarahisar-The sample practice in Sülümenli and Beyyazı town
  1. Tez No: 347551
  2. Yazar: MESUT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Toplum destekli güvenlik anlayışı, kolluk hizmetlerinde, olayların öncesinde hareket geçen ve bunu yaparken de toplumun farklı kesimleriyle işbirliği halinde çalışarak sistematik bir şekilde problemleri çözmeye odaklanmış, modern bir suç önleme stratejisidir. Bu bağlamda asli vazifesi emniyet ve asayişi sağlamak olan ülkemizdeki kolluk güçleri, suçu önleme ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesinde bu stratejiden 2000'li yıllardan itibaren faydalanmaktadır. Türkiye coğrafyasının büyük bir bölümünde görev yapan Jandarma Teşkilatının, toplumla güvene dayalı ve vatandaşa yakın olma gayreti dikkate alındığında, modern bir kolluk anlayışı ve suç önleme stratejisi olarak görülen TDGU'nı, tüm yurt genelinde çeşitli faaliyetler şeklinde icra ettiğigörülmektedir. iiiBu çalışmada Afyonkarahisar İli Merkez İlçeye bağlı Sülümenli ve Beyyazı Beldelerinde icra edilen söz konusu faaliyetlerin vatandaşın suç korkusu, yaşadığı yeri sahiplenme, yaşadığı yerin sorunlarına karşı duyarlılığı ve kendi güvenlik tedbirini alma konularında etkileri öğrenilmeye çalışılmıştır.Yapılan araştırma neticesinde toplum destekli güvenlik uygulamalarının, suç korkusu dışındaki diğer unsurları olumlu bir şekilde etkilediği, Jandarmanın halkla ilişkilerine büyük katkı sağladığı gözlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Suç Önleme, Suç Korkusu, Güvenlik, Kolluk, Toplum Desteğ
Özet (Çeviri)
Community Policing (CP)is a philosophy that promotes organizational strategies, which support the systematic use of partnerships and problemsolving techniques, to proactively address the immediate conditions that give rise to public safety issues such as crime. As a modern law enforcement and crime prevention method, CP has been embraced by the Turkish law enforcement agencies since 2000's.The Turkish Gendarmerie, as an armed military security and law enforcement organization which is actively on duty in big area of the Turkish territory, is also implementing CP all around Turkey with regard to its duties related with assuring internal security and maintenance of the public order by taking into account both the national and local circumstances.This study deals with the impact of the Gendarmerie's CP activites -implemented in Sülümenli and Beyyazı towns of Afyonkarahisar - on the citizen by focusing on the variables