Karar verme stili öncülleri: Türk savunma sanayinde bir araştırma
Decision making style antecedents: A study on Turkish defence industry
- Tez No: 347554
- Danışmanlar: PROF. DR. A.KADİR VAROĞLU, DOÇ. DR. DOĞAN KÖKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZETBu çalışma, karar verme stilinin öncüllerini yapısal bir eşitlik modeli içerisinde açıklamak amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla Türk Savunma Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) üyesi firmalarda çeşitli kademelerde çalışan 342 yöneticiden anket yöntemi ile toplanan verilerle bir araştırma yapılmıştır. Bulgulara ulaşmak için yapısal eşitlik modeli analizi ile birlikte, tek yönlü varyans analizi, regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, karar verme stilinin öncülleri olan düşünme stili, problem çözme stili ile bireyin kontrol odağı algısı ve örgütsel özellik olan örgüt büyüklüğünün kişinin karar verme stili üzerinde önemli etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca, demografik değişkenlerin de karar verme stilini yordadığını ortaya koymuştur. Bunların yanı sıra değişkenler arası ikili ilişkiler incelendiğinde, yapısal eşitlik modeli çerçevesinde ortaya konan ilişkiler desteklenmiştir. Tüm bulgular değerlendirildiğinde, karar verme stilini merkeze alan, örgütsel ve kişilik özellikleri ile düşünme ve problem çözme stillerini öncülleri olarak irdeleyen bir modelin oluşturulabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study was conducted to explore the antecedents of decision making style in a structurial equation model. For this purpose, a field study was executed on 342 managers who work in different levels of Turkish Defense Industry Manufacturers Association firms. Besides structural equation model analysis, one-way ANOVA, correlation and regression analysis were conducted. Findings showed that the antecedents of decision making style those thinking style, problem solving style, self evaluations of the managers on locus of control and organizational size that is a sort of organizational feature had significant effects on decision making style of man. In addition to this, it was found that some of the demographic variables had some effects on decision making style. With the examination of all results, it was found that it is possible to form a model in which the decision making style in the center; organizational and personnel features with the thinking and problem solving styles of the decision making style.