5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda bilişim suçları ve bilişim suçları ile mücadeleye ilişkin model önerisi
A model proposal on anti-cyber crimes and cyber crimes in Turkish Penal Code Nbr: 5237
- Tez No: 347568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLGUN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilişim Teknolojilerinin giderek yaygınlaşan kullanımı, toplumun yaşam biçiminde önemli bir farklılık yaratırken, sanal alemde yapılabilen işlemler adeta günümüzdeki gerçek yaşama paralel bir yaşam oluşturmuştur. Yaşanan bu dönüşümde, kaçınılmaz olarak birtakım sorunlar ve ihtilaflar meydana gelmiş ve, giderek her ülkenin gerek iç hukukunda gerekse uluslar arası arenada, bilişim suçları konusunda düzenlemeler yapılmıştır.Özellikle son dönemlerde ülkemizde de ulusal basında sık sık yer alan bilişim suçlarına ilişkin haberler, konunun ciddiyetinin ve yaratabileceği etkilerin kamuoyu tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Buradan hareketle, yapılan çalışmada 5237 sayılı Türk Ceza Kanunundaki bilişim suçları ve bilişim suçlarının işlenme şekillerine (modüs operandi) dikkat çekilerek, bilişim suçlarının aydınlatılmasında en önemli unsur olan sayısal delillere vurgu yapılmış; ardından uygulamada ortaya çıkan problemlere ilişkin çözüm önerileri niteliğinde Bilişim Suçlarına Müdahale Modeli (BSMM) geliştirilmiştir.Yapılan çalışmanın birinci bölümünde, üzerine hala muğlaklık bulunan birtakım kavramlara yer verilerek, bilişim teknolojilerinin geçmişi ve gelişimine yer verilmiştir. Özellikle bilişim suçlarının işlenmesinde en yaygın araç olarak kullanılan internetin nasıl yapılandırıldığı ve nasıl bir çalışma sistemine sahip olduğunu göstermenin çalışmamızı daha anlaşılır kılacağını düşünülmektedir.İkinci bölümde genel olarak bilişim suçlarının işlenme şekilleri hakkında bilgi verilmiştir. Bilişim suçlarının geniş bir yelpazeyi kapsaması bizi bu noktada bir ayırıma götürmüştür. Türk Hukukunda bilişim suçlarına ilişkin çeşitli düzenlemeler mevcut olmakla birlikte, insanları daha fazla mağdur ettiğine inandığımız ve bir ülkenin rejiminin önemli bir göstergesi olan Ceza Kanununu seçerek çalışma daraltmaya çalışılmıştır. Bu nedenle hukuki mevzulardan ziyade cezai kanunları ele alarak yalnızca 5237 sayılı Türk Ceza Kanunundaki düzenlemeler hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır.İncelenen literatür çalışmalarından yola çıkarak, uygulamada eksikliğini tespit ettiğimiz konulara ilişkin olarak bir model önerisi BSMM geliştirilmiştir. Bu modeli anlatmadan önce bilişim suçlarının aydınlatılmasında kullanılan sayısal delillere ilişkin bilgi vermemenin bizleri oldukça zorlayacağını fark edilmiştir. Bu nedenle bilişim suçları soruşturmalarına yön veren sayısal deliller hakkında bilgi vermeden modele geçmek; tabanı sağlam olmayan bir temel atma olarak atfedilmiş sayısal deliller üzerinde durularak modelimiz daha anlaşılır kılınmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise; uygulamanın yanında teorik ve yasal olarak gördüğümüz aksaklıklar dile getirilmiş ve önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar yön verebilmek maksadıyla fikirler beyan edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Bilişim, Bilişim Suçları İşleme Şekilleri, Türk Ceza Kanunundaki Bilişim Suçları Sayısal Deliller, Bilişim Suçlarında Soruşturma, BSSM.
Özet (Çeviri)
While progressively rising usage of information technologies create a notable difference in social structure, those activities which could be done in digital world have formed a life almost exactly parallel to real life. In this transformation, some problems and conflicts occurred inevitably and arrangements related with cyber crimes were hold in both municipal law and international law gradually.Especially in recent times, the news related to cyber crimes, widely popular in national press, ensured public's common sense related to the subject and expressed the importance of the matter. With this point , in study rendered, had been emphasized digital proofs which are most important elements in ascertaining of crimes highlighting cyber crimes and their modus operandi in 5237 numarated TCK and after had been developed the model of intervention in cybercrime which is recommendations related with problems occured in enforcement.In the first part, some concepts of the given uncertainty over the still, history and development of information technologies are presented. It is vthought that; the Internet (which is the most common tool for especially committing information crimes) how it is configured and it will make our studies more understandable.In the second part, the ways of committing information crimes are given. the general patterns Information processing is information about the crimes. Although some regulations exist on cyber-crimes do exist in Turkish legislation, this Master's thesis is intented to be specified on Turkish Penal Code, which, we believe, is the most aggreviator of the public rights and which is one of the most important indicators of a political regime. For this reason, by focusing on the criminal laws rather than the judicial topics, the regulations in Turkish Penal Code Nr: 5237 will be introduced.After examining literature studies, a new model regarding subjects in practise have been (Intervention model to network crimes) improved. Before explaining this model, it is needed to give information about digital evidences for clarifing network crimes, we are trying tor ender our model more understandable by giving information about digital evidences. Because it will directly be introduced without presenting any information concerning the digital demonstration that leads to criminal investigations, our approach will be more understandable through dealing with the digital demonstration of poor-based.In the conclusion, the application besides theoretical and legal side was expressed and stated ideas as the defects we see in the coming period in order to offer a direction to the studies stated ideas. Keywords : Information, Processing Forms of Cyber Crimes, Digital Evidence of Cyber Crimes in Turkish Punishment Law, Information Crimes Ġnvestigation, BSSM