Günümüz çatışmalarında sosyal ağ analizinin istihbarattaki önemi
Significance of social network analysis for intelligence in todays world conflicts
- Tez No: 347569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT KUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Soğuk savaşın sona ermesiyle birlikte savaş tanımları değişmiş, simetrik yapıdan asimetrik yapıya dönüşmüştür. Günümüzde savaş ve çatışmalar, belirli cephelerde belirli düşmanlara karşı yapılan savaşlar değildir. En önemli özelliği belirsizlik ve kuralsızlık olan asimetrik savaş; beklenmeyen bir tehdidin, beklenmeyen yer ve zamanda ortaya çıkması olarak tanımlanmaktadır.Yüzyıllar boyunca yaşanan savaşlarda ve savaşın önlenmesinde önemli olduğu bilinen istihbarat, asimetrik savaş ortamında daha da önemli hale gelmiştir. Küreselleşme, teknoloji ve bilgisayar çağı, herhangi bir devletten yardım almaksızın, dünyanın herhangi bir yerinde eylem gerçekleştirebilecek terörist grupların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Klasik düşman anlayışının aksine ne zaman ve nasıl ortaya çıkacağı belli olmayan tehdidin engellenmesinde istihbarat en iyi silah olarak görülmektedir.Asimetrik savaş ortamında düşmanın eylemlerini tahmin etme zorlaşmaktadır. Bu nedenle, tahmin etme yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri de sosyal ağ analizidir.Sosyal ağ analizinin temeli; düğümlerin (birey, organizasyon, olaylar) karmaşık ancak anlaşılabilir ilişkilerle birbirine bağlı olmasının ağı şekillendirmesidir. Sosyal ağ analizi hem birey hem de örgüt düzeyinde ölçümler sağlayan, örgütlerin nicel verilerle analiz edilmesini ve ağ haritalarıyla görsel olarak incelenmesine imkân veren bir analiz yöntemidir.Düşmanın sosyal ağını anlamak için açık kaynak, insan, ölçme, sinyal, finans istihbaratı ve teknik istihbarattan elde edilen bilgilerden istifade edilmektedir. İstihbarat toplama yöntemleriyle düşmanın toplantıları, silah depoları, medya tesisleri, karargâhları ve mali kaynakları hakkında bilgi elde edilebilmektedir. Elde edilen bilgiler sosyal ağ analizinde, bireyler, yerler, olaylar arasındaki ilişkilerin analiz edilmesinde kullanılmaktadır.Asimetrik tehditlerle mücadelede sosyal ağ analizinin kullanılmasındaki amaç; kişiler arasındaki ilişkileri görsel hale getirmek ve örgütün yapısını ortaya çıkarmak, yaş, kültürel geçmiş, geçmişte alınan eğitim gibi ilişkileri etkileyen faktörleri ve ilişkilerin gücünü incelemek, ilişkilere ait verileri kullanarak birçok bilginin yöneldiği kişi hakkında yorumlar yapmak, teşkilattaki haberleşmeyi ortaya çıkarmaktır.Ayrıca sosyal ağ analizi ile; ağların incelenmesi neticesinde potansiyel ilgili aktörlerin, anahtar üyelerin tespiti, kişiler arasındaki ilişkilerin ölçülmesi, değişik ağlar arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması, harekâta yönelik bilgi ve istihbarat üreterek hareket tarzlarının belirlenmesi mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The definitions for warfare has altered within the end of Cold War and transformed from symmetric structure into the asymmetric structure. In today?s world, wars and conflicts are not taking place against identified enemies in destignated battlefields or fronts. Asymmetric warfare whose most important features are uncertainty and absence of rules is defined as bringing about of unexpected place and time by an unexpected threat.Intelligence that has known for centuries with its significance in the wars as well as in preventing the wars has been more and more important in the asymmetric warfare environment. Globalization, technology and computer era have caused emerging of terrorists groups that are capable of conducting terrorist acts in anywhere of the world without help of any state. Intelligence is considered as the best weapon in preventing the threat that is unpredictable when or how it will emerge contrary to classical enemy understanding.In the asymmetric warfare environment, predicting the acts of the enemy is getting harder. Therefore, predicting methods are improved. One of the methods is social network analysis.The fundamental of social network analysis is; the shaping of the nodes (individual, organization, events) that connected to each other with complicated but with understandable relationships. Social network is an analysis method that provides measuring not only in personnel level also in organization level, leading to the analysis of organizations by numeric data and reviewing visually by network maps.Open source, human, measuring, signal, financial and technical intelligence originated information are utilized to understand the social network of the enemy. The intelligence collecting methods obtain information about enemy meetings, arsenals, media facilities, headquarters and financial resources. The gained information is used in the social network analysis for analyzing the relations between individuals, destinations and the events.The objective of utilizing social network analysis in countering asymmetric threats is; to visualize the relations between individuals and identify the structure of the organization, inspect the power of relations and the factors influencing the relations like education backround, to comment on the individual that addressed by a lot of information with the help of the data belonged to the relations and uncover the communication in the organization.Besides, the social network analysis makes it possible to detect potential related actors and key member?s analysis, measure the relations between the persons, uncover the relations between different networks and develop the course of actions by producing operational information and intelligence.