Ratlarda hipokampus ve subventriküler zonda hücresel senesens üzerine kurkuminin etkisi
The effect of curcumin on cellular senescence in rats' hippocampus and subventricular zone
- Tez No: 347572
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET REFİK MAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünya nüfusunun hızla yaşlanması ve nörodejeneratif hastalıkların sıklığının artması araştırıcıları senesens üzerine yoğunlaştırmıştır. Hücresel senesens yaşlanan hücrelerde meydana gelen biyolojik ve genetik değişikliklerin bütününü ifade eder. İnsanoğlu yüzyıllardır ölümsüzlük arayışı içinde olmuş, yaşlanmayı ve ölümü geciktirme gayretiyle araştırmalar yapmıştır. Son yıllarda bu konudaki araştırmalardan bir kısmı kurkumin (CUR) üzerine yoğunlaşmıştır. CUR güçlü antioksidan ve nöroprotektif özellikleri olan bir moleküldür. Çalışmamız, CUR tedavisinin hipokampal ve subventriküler zondaki hücrelerin senesense gidişi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya alınan 48 adet Wistar türü erkek sıçan üç gruba ayrıldı. Gruplar 6 ve 12 aylık sıçan içeren iki alt gruba ayrıldı. Grup 1'e 300 mg/kg CUR, Grup 2'ye çözücü madde, Grup 3'e serum fizyolojik intraperitoneal olarak günde tek doz 6 hafta uygulandı. Deney sonu ratlar eter anestezisi altında sakrifiye edilerek kan örnekleri alındı, beyin dokuları tam olarak çıkarıldı. Her ratın beyin dokusu immunhistokimyasal boyamalarla ışık mikroskop altında değerlendirildi. Alınan kan ve beyin örneklerinde superoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz enzim aktivitesi ile malondialdehit (MDA) seviyesi analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Since the aging of the world population increased incidence of neurodegenerative diseases and dementia, researchers focused on this issue. Cellular senescence means the whole biological and genetic changes occurring in aging cells. For centuries mankind has been in search of immortality and has carried out researches effort to delay aging and death. Recently, investigations have been focused on curcumin (CUR) that has strong antioxidant and neuroprotective properties. This study was designed to investigate the effect of CUR treatment on cellular senescence of the cells in hippocampus and subventricular zone. In the study forty-eight male Wistar rats were divided into three groups. Each group were divided into two subgroups consisting of 6 and 12 months old rats. Rats in groups 1, 2 and 3 were administered 300 mg/kg CUR, vehicle and saline respectively intraperitoneally once daily for 6 weeks. At the end of the study the rats were sacrificed under ether anesthesia, blood samples were taken and the whole brain were removed. The brain samples were evaluated histologically with immunohistochemical staining by light microscopy. Superoxide dismutase, glutathione peroxidase activity and malondialdehyde (MDA) levels from the blood and brain samples were analyzed.