Triple p olumlu anne-babalık eğitimi'nin anksiyete bozukluğu olan 8-12 yaş arası çocuklarda ve ebeveynlerinde anksiyete düzeyi ve ruh sağlığı üzerine etkilerinin araştırıldığı randomize kontrollü bir çalışma
A randomised controlled study evaluating the effects of triple p positive parenting program on anxiety level and mental health of children, who are between 8-12 years old with anxiety disorder, and their parents
  1. Tez No: 347573
  2. Yazar: GONCA ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GENCER KIDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Triple P Olumlu Anne-Babalık Eğitim Programı?nın çocuklarda Anksiyete Bozukluğu üzerine etkisi yanısıra, çocukların davranışsal ve duygusal sorunları, çocuklardaki anksiyete düzeyi, anksiyete bozukluğunun şiddeti ve çocukların psikososyal işlevselliği üzerine etkilerini değerlendirmektir. Triple P Olumlu Anne-Babalık Eğitim Programının Anksiyete Bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinin, kendi anksiyete düzeyi ve ruh sağlığı üzerine olası etkilerini değerlendirmek de çalışmanın bir diğer amacıdır. Yöntem: Araştırma randomize kontrollü prospektif desende bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemi Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (ÇDŞG-ŞY) ile Anksiyete Bozukluğu tanısı konulmuş 74 çocuktan oluşmaktadır. Örneklemin eşit olarak iki gruba randomizasyonunu takiben olgu grubunun ebeveynleri 8 hafta boyunca Grup Triple P Olumlu Anne Baba Eğitim Programına katılırken, kontrol grubunun ebeveynleri katılmamıştır. İki grup eğitimden (girişimden) hemen önce ve eğitim (girişim) sonrasında sosyodemografik, duygusal ve davranışsal değişkenlerle karşılaştırılmıştır. Veriler, Sosyodemografik Veri Toplama Formu, Çocuklar için Genel Değerlendirme Ölçeği (ÇGDÖ), Klinik Global İzlenim Ölçeği-Hastalık Şiddeti (), Çocuklarda Anksiyete Tarama Ölçeği Ebeveyn ve Çocuk Formu (ÇATÖ), Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Genel Sağlık Anketi?28 (GSA?28) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın verileri Mann Whitney-U testi, Willcoxon işaretli sıralar testi, ki-kare analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of Triple P Positive Parenting Programme on childhood anxiety disorders and to assess its effects on behavioral and emotional problems, general anxiety level, severity of the disorder and general psychosocial functioning. An additional aim is to evaluate potential effects of Triple-P on anxiety and psychological well-being of parents of children with anxiety disorders. Method: The study is a randomized controlled prospective in design. The sample of the study consisted of 74 children, aged between 8-12 years, diagnosed as having an anxiety disorder confirmed by Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children Present and Life-time Kiddie (K-SADS-PL). Following randomization into two equal groups, parents of the cases participated in Group Triple P Positive Parenting Programme for eight weeks where as the control group did not. The two groups were compared right before and after the implementation on rates of sociodemographic, emotional and behavioral variables. Data were collected by using a sociodemographic data form, State Trait Anxiety Inventory, General Health Questionnaire-28, Strengths and Difficulties Questionnaire, Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders Parent and Child Forms, Children?s Global Assessment Scale and Clinical Global Impression-Severity. The study data were evaluated with Mann Whitney U, Willcoxon signed rank test, chi-square analysis. Findings: Significant reduction in peer relation, emotional problem subscale scores and total problem score of Strengths and Difficulties Questionnaire were observed (p values, p=0,02, p=0,001, p=0,008, respectively).